Ogniska osteoporozy w badaniu TK

W wypisie szpitalnym mam następujące sprawozdanie z badania tomograficznego: 1. TK kl. piersiowej: "przebudowa kośćca - podejrzenie meta". TK jamy brzusznej :"Przebudowa kostna z ogniskami osteolitycznymi w trzonach kręgów i talerzach biodrowych - nie można wykluczyć zmian o charakterze meta". Przyznać trzeba - wyniki badania fatalne. W wykonanej 3 tygodnie później scyntygrafii kośćca natomiast stwierdzono: "Na scyntygramach kośćca nie stwierdza się zmian ogniskowych. Wniosek: Nie ma danych na m. ad ossa". Uprzejmie proszę o wyjaśnienie. 1. Jak możliwa jest tak radykalna rozbieżność wyników? 2. Co ona oznacza? 3. Które z tych badań jest rozstrzygające? 4. Do jakiego ewentualnie specjalisty powinienem się w tej sprawie zwrócić? 5. Jakie badania diagnostyczne powinienem wykonać? Dodam, że bezpośrednio przedtem chorowałem na zapalenie płuc i opłucnej.

1. Jak możliwa jest tak radykalna rozbieżność wyników? - Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Być może w badaniu TK uwidoczniono ogniska osteoporozy, zaawansowanej, miejscowej dlatego zmiany zostały zobrazowane w TK, a nie w scyntygrafii. Może to choroba Pageta. Scyntygrafia powinna jednoznacznie określić przerzuty. Może warto byłoby jeszcze wykonać densytometrię (celem oceny gęstości tkanki kostnej). 2. Co ona oznacza? - Raczej scyntygrafia wykluczyła przerzuty do kośćca. 3. Które z tych badań jest rozstrzygające? - Tak jak pisałem scyntygrafia 4. Do jakiego ewentualnie specjalisty powinienem się w tej sprawie zwrócić? - Na początku oczywiście do ortopedy, ale także celem wykluczenia procesu nowotworowego do onkologa. 5. Jakie badania diagnostyczne powinienem wykonać? - Myślę, że densytometrię, ale o dodatkowych badaniach powinien zadecydować tak na prawdę jeszcze ortopeda i onkolog.