Ograniczają mnie komentarze innych ludzi

Witam jestem uczniem 2 gimnazjum, mam pewien problem , otóż kiedy ktoś mi na przykład wmówi,że mam słabą wyobraźnię to to mnie hamuje np. mam trudność z wymyśleniem jakiegoś opowiadania wiersza lub napisaniem książki , a to moje hobby. Co mam robić ?
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego komentarze innych osób na Twój temat aż tak bardzo mają na Ciebie wpływ? Czy jesteś podatny na sugestie? Dlaczego deprecjonujące komentarze na Twój temat stają się rzeczywistością, sprawdzającą się przepowiednią? Skoro ktoś mówi, że nie masz wyobraźni, to postaraj się na przekór udowodnić mu, że jest inaczej, że się myli, skoro do tej pory było to Twoje hobby i świetnie pisałeś wiersze czy opowiadania. Jak myślisz, czy osoby, które mówią coś nieprzychylnego na Twój temat dają konstruktywną krytykę, rzeczywiście nie masz jakichś zdolności, czy po prostu chcą Ci zrobić przykrość i podciąć Ci skrzydła, bo np. zazdroszczą Ci Twoich talentów pisarskich? Podejrzewam, że możesz mieć niestabilne poczucie własnej wartości, dlatego tak bardzo bierzesz do siebie komentarze innych na swój temat. Obawiasz się kompromitacji, porażki. Być może nie jesteś pewien swoich zdolności, samego siebie, swoich umiejętności i potrzebujesz potwierdzenia prawidłowości wykonania przez Ciebie jakiegoś zadania przez innych. A skoro inni mówią, że do czegoś się nie nadajesz, to od razu bierzesz to do siebie i hamujesz własny potencjał. Wycofujesz się z działania po pierwszym niepowodzeniu, pierwszej krytyce, niekoniecznie słusznej. Odsyłam Cię do artykułu: Samoocena i zachęcam do popracowania nad poczuciem własnej wartości.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witaj,
Jeśli pisanie to Twoje hobby, to ignoruj negatywne komentarze. Niejednokrotnie i najwięksi pisarze słyszeli przynajmniej raz ( niejednokrotnie duuużo częściej) w życiu od kogoś, że źle piszą i właściwie nie powinni tego robić. Musisz pamiętać, że ludzie mają różny gust i to, że coś się komuś nie podoba nie oznacza, że cała masa innych osób nie będzie tego uwielbiać...
Kiedy ktoś Cie krytykuje, może pomyśleć po prostu o tej przyjemności, którą daje Ci pisanie (bez względu na to jak dobry przynosi ono skutek). Możesz też przypomnieć sobie te teksty, które bardzo Ci się podobały. To będą takie Twoje amulety na złośliwych krytyków.
Natomiast, jeśli masz ochotę, możesz zapytać o skonkretyzowanie zdania, np. co osobie konkretnie się nie podobało, co mógłbyś poprawić. Tzw. "konstruktywna krytyka" jest przyjacielem każdego twórcy, który chce się rozwijać. Jeśli jednak osoba nie ma Ci do powiedzenia nic, poza ogólnikowym "masz słabą wyobraźnię", to sama ma słaba wyobraźnię- olej ją!