Ograniczenie węglowodanów a brak miesiączki

Witam. Mój problem polega na tym, iż w wyniku ograniczenia węglowodanów, schudłam. Mam 171 i ważę ok 51/52 kg. Moja waga zawsze wynosiła ok. 54 kg. Od dłuższego czasu borykam się z problemem miesiączki, dlatego, że nie miałam jej od dłuższego czasu (ok. 2 mies.). Może spóźnia mi sie bo pracowałam fizycznie i dodatkowo się stresuję jej brakiem? Chciałabym przybrać ponownie na wadze, jednak obawiam się, że gdy powrócę do dawnych nawyków żywieniowych utyję. Co mam robić?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie. Warunkiem prawidłwej pracy organizmu jako całości jest odpowiednia podaż w diecie substancji odżywczych w zbilansowanych ilościach. Brak miesiączki może wynikać z nadmiernego odchudzania się , stresu i wysiłku fizycznego. Nie można jednak zapominać o procesach chorobowych. Oczywiście nie sugeruje w tym momencie żadnej choroby jednak gdyby okres nie pojawiał się w kolejnym cyklu proszę udać się do lekarza.

Samo ograniczenie węglowodanów bezpośrednio nie wpływa na regularność cyklu menstruacyjnego. Aczkolwiek popularne diety białkowe/niskowęglowodanowe powodują szybką utratę masy ciała - również tłuszczowej, a ta z kolei jest endokrynologicznie czynna (aromataza, estrogeny). Mogło to wpłynąć na równowagę hormonalną ustroju. Polecam udanie się do specjalisty i ustalenie podłoża problemu- będzie łatwiej go rozwiązać.
Nie bój się węglowodanów - systematycznie spożywane w rozsądnych ilościach pełnoziarniste produkty zbożowe, w formie aldente nie spowodują nagłego efektu jojo.
Zwiększaj kaloryczność diety powoli pamiętając, że aby tyć zwiększając zasoby białkowe organizmu musisz spożywać odpowiednia ilość białka (azotu) i proporcjonalna ilość energii. Najczęściej proporcja azotu do energii poza białkowej wynosi 150.
Skontaktuj się z dietetykiem, który pomoże ułożyć Ci odpowiedni jadłospis.