Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 1 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ograniczona lordoza lędźwiowa i kątowe ustawienie kości krzyżowej

Proszę o objaśnienie "na chłopski rozum" co oznacza wynik badania rtg: "Oś kręgosłupa L-S zachowana, ograniczona lordoza lędźwiowa i kątowe ustawienie k. krzyżowej. Wysokość trzonów lędźwiowych i nasady łuków kręgów prawidłowe. Niewielkie zmiany wytwórcze krawędzi trzonów. Dyskopatyczne obniżenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1 i L1-L2. Zaznaczone niewielkie zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyrostkowych na poziomach L4-L5-S1". Dokuczają mi nawracające bóle krzyża, nawet ostre. co robić?
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Trening na zdrowy kręgosłup

Coraz więcej osób zmaga się z wadami postawy. Wszystko przez siedzący tryb życia. Jeździmy samochodem, potem pracujemy przed komputerem, a nasze plecy cierpią. Sprawdź, jakie ćwiczenia wzmocnią kręgosłup.

Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania

Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu wskazują na dość poważną w skutkach chorobę kręgosłupa o typie zwyrodnieniowym. Poszczególne zmiany są wynikiem wytwórczego charakteru choroby. W wyniku szeregu procesów w obrębie kręgosłupa dochodzi do zaburzenia jego architektoniki i prawidłowej budowy. Poprzez nieprawidłowy rozkład sił działających na nasz kręgosłup możemy odczuwać silnie wyrażone dolegliwości bólowe. Można jednak zatrzymać lub chociaż spowolnić rozwój choroby poprzez regularne ćwiczenia mające na celu min wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Z tego też powodu polecałbym konsultację z lekarzem rehabilitantem.

lekarz w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy