Ogromne skoki i spadki cukru: co mam zrobić?

Witam, mam wykrytą cukrzycę od ponad półtora roku. Od dwóch tygodni mam skoki cukru nawet ponad 200 albo częste spadki, nawet do 20. Mam cukrzycę typu drugiego. Biorę wieczorem insulinę o godz. 22, 8 jednostek, i trzy razy dziennie M***. Nie wiem co jest nie tak, bo czuję się targicznie. Proszę o pomoc i radę.

ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Z opisu wynika, że Pana/Pani cukrzyca nie jest uregulowana.Oznacza to, iż konieczna jest wizyta u lekarza, najlepiej diabetologa, celem modyfikacji leczenia.

Zazwyczaj cukrzycę typu drugiego zaczynamy leczyć za pomocą diety, wysiłku fizycznego i doustnych leków obniżających stężenie glukozy we krwi. Często leczenie to w miarę upływu czasu wymaga włączenia terapii insulinowej, gdyż doustna terapia nie jest wystarczająca.

Bardzo ważne jest odpowiednie zaplanowanie leczenia, co pozwoli na kontrole poziomu glukozy i zmniejszenie do minimum powikłań tej choroby.

Zalecam udanie się do lekarza, gdyż może zachodzić potrzeba przyjmowania insuliny częściej niż raz na dobę.

Pozdrawiam!

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy