Ogromny ból w obu rękach i zimne poty przy nadciśnieniu

2 tygodnie temu mój tata pojechał na działkę i pól dnia rąbał drewno i sprzątał na niej po powrocie do ciepłego domu dostał nagłego ogromnego bólu w obu rękach i oblał się zimnym potem i mówił ze umiera. Tata ma nadciśnienie tętnicze 2 stopnia i prowadzi siedzący tryb życia. Co się w tedy zadziało?czy była to skurczowa reakcja tętnic na zmianę temperatury co dało ogromny ból niedokrwienny czy był to zawał? Nie znam szczegółów bo mnie tam nie było a tata nie chce isc do szpitala bo się boi.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Trudno ocenić przyczynę tych dolegliwości - być może doszło do przekrwienia czynnego lub biernego w obrębie dłoni, można podejrzewać zakrzepicę w obrębie kończyn górnych, ewentualnie uszkodzenie aparatu więzadłowego bądź tkanek miękkich w obrębie dłoni. Jeśli w tej chwili pacjent nie odczuwa dolegliwości, stan się poprawił to należy skonsultować się z lekarzem POZ odnośnie tej sytuacji - lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu.