Ogromny lęk i stres przed sesją u 22-latki

Witam, szkoła całe życie wywołuje u mnie ogromny lęk. Obecnie jestem przed sesją ostatniego semestru. Stresuję się bardziej niż zazwyczaj, ponieważ wiem, że jeśli coś zawalę przedłużą mi się studia i nie dam rady tego ukryć. Boje się zacząć się uczyć, bo nauka nigdy nie była moją mocną stroną. Nie daję rady się z tym zmierzyć. Lęk mnie paraliżuje, wpadam w apatię, nic mnie nie cieszy, nic nie robię, chowam się przed życiem. Co robić?

Witam,

zakończenie studiów to przełomowy moment w życiu - tracimy status studenta i związane z tym przywileje. To moment, kiedy budzą się różne nasze demony typu: "czy sobie poradzę?", "czy moja praca magisterska będzie wystarczająco dobra?", "czy znajdę pracę?", "czy się utrzymam?" itp., itd... Niektórzy radzą sobie z tymi demonami, inni mają z tym problem i odwlekają moment obrony i zakończenia studiów. Czasem to lęk związany z zakończeniem studiów, ale też bardzo często ludzie czują niepokój związany z tym, co dalej ze sobą zrobić.

Na podstawie opisu trudno powiedzieć jak to jest w Pani przypadku. Myślę, że to temat na spotkania z psychoterapeutą. Oprócz tego mogę polecić dwie fajne książki, które sporo wyjaśniają i porządkują: "Radość życia" Davida Burnsa i "Program zmiany sposobu życia" Younga i wsp.

Pozdrawiam!

Witam,
najlepiej byłoby skonsultować się z psychologiem osobiście. Rozumiem, że przed sesją może występować lęk, ten lęk także może powodować taki paraliż przed podjęciem nauki, oraz apatię. Dobrze byłoby postarać się go przełamać, choć samodzielnie może to być trudne, to także kwestia pewnych schematów myślowych, dlatego najlepiej byłoby skonsultować się z psychologiem. Gdyby miała Pani jakieś dodatkowe pytania czy wątpliwości, proszę kontaktować się ze mną bezpośrednio na maila. Pozdrawiam.

Dzień Dobry,

Nie jest Pani zadowolona z tego, jak radzi sobie Pani ze swoją trudnością. Proszę udać się do psychologa i zapytać czy może pomóc w Pani sytuacji. Z pewnością jest jakaś przyczyna tak silnego lęku i presji, jaką Pani na siebie wywiera (a być może tą presję wywierają inni). Podczas terapii może Pani dowiedzieć się jak radzić sobie z tak silnym stresem oraz poznać jego przyczyny. To może bardzo ułatwić Pani codzienne funkcjonowanie.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.