Ojciec alkoholik - jak żyć normalnie?

Mam 21 lat, jestem kobietą. Mój tata pije od 30 lat, a od stycznia 2010 r. pije bez przerwy. Nawet w Wigilię pijany był i dzisiaj w Sylwestra poszedł pić. Kiedyś moja mama powiedziała tacie, że się wyprowadzi, a on ta to, że się powiesi. Bił ją często. Ja był chciała żyć normalnie i się wyprowadzić, ale przecież nie nie zostawię mamy samej z nim. Co ja mam zrobić? Pomocy.

Witam!
Problem ojca możecie wspólnie z mamą zgłosić do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Same raczej nie wpłyniecie na zachowanie ojca i nie wyciągniecie go z nałogu. Warto natomiast, żebyście Pani i mama skorzystały z pomocy psychologicznej i prawnej.
Mamie potrzebna jest terapia dla osób współuzależnionych, dzięki czemu będzie mogła uniezależnić się od zachowania ojca. Może także uczestniczyć w terapii dla ofiar przemocy domowej. Pani natomiast polecam terapię dla DDA (Dorosłych Dzieci Alkoholików). Dla Pani będzie to możliwość przepracowania trudnych przeżyć z przeszłości i poradzenia sobie z emocjami. Sądzę, że dzięki takiej terapii zrozumie Pani, że nie odpowiada za los innych domowników i nie musi brać na siebie odpowiedzialności za postępowanie matki i ojca. Będzie się Pani mogła uniezależnić i zrozumieć, że każdy samodzielnie decyduje o swoim życiu, a Pani nie może wszystkich chronić.
Pomoc zarówno psychologiczną, jak i prawną uzyskają Panie bezpłatnie w ośrodkach państwowych zajmujących się pomocą ofiarom przemocy, wspomaganiem rodziny czy w Centrach Interwencji Kryzysowej.

Pozdrawiam