Okaleczanie się, agresja i wahania nastrojów

Od zawsze bylam inna od reszty rowiesnikow. Bardziej dojrzala tak mi sie wydaje. Czesto mi smutno, mam ochotę przespac caly dzien (czasem spie po12 ; 13h, a czasem nie umiem spac w ogole). Prawie nie wychodze z domu. Czesto mam ochote zamieszkac w lazience (zamknietej. Czuje sie bezpiecznie w tym malym pomieszczeniu). Czasem uciekam w alkohol. Gdy juz wyjde do ludzi to jestem otwarta, staje sie inna osoba. Kiedys sie okaleczalam, ale juz z tym skonczylam. Nie radze skbie z agresja. Co to jest?

Trzeba spróbować radzić sobie z tym stanem. Chandra czasami dopada człowieka ale pomimo to można z nią walczyć. Pani mówi, że spotkania ze znajomymi sprawiają pani przyjemność. Jest pani rozmowna, towarzyska. W stanie depresji kontakty z ludźmi raczej nie sprawiają, przyjemności i nawet ciężko jest wyjść z domu. Czy ma pani jakieś obowiązki? Czy Pani np. studiuje? Albo może są jakieś pasje? Brak zainteresowań, powoduje, że człowiek wpada w stan apatii, zniechęcenia. Może brakuje pani stałych aktywności, które by ubarwiły trochę życie. Pytanie do kogo pani kieruje agresję i w jakich sytuacjach? Czy to jest agresja fizyczna, czy psychiczna? Może jak pani poczuje, że życie może być ciekawe pełne różnych wyzwań i dający realizację celów, to poziom frustracji i niezadowolenia osłabnie, a agresja przestanie się pojawiać. Jeżeli jednak Pani nie da rady znaleźć siły w sobie to należy zgłosić się do lekarza psychiatry, który przepisze odpowiedni leki antydepresyjne.

Po tak krótkim opisie trudno jest jednoznacznie określić i nazwać Pani dolegliwość. Często apatia, niska motywacja do działania, obniżony nastrój i niechęć do kontaktów interpersonalnych są symptomami depresji. Jednakże nie są to objawy charakterystyczne tylko dla tego zaburzenia. Samookaleczanie może mieć rożnego rodzaju źródła. Polecam zgłosić się do specjalisty, który zdiagnozuje co Pani dolega i zaplanuje leczenie. Powodzenia!