Okres dojrzewania a zdrowe żywienie

Witam, mam 14 lat, 178 cm , ważę 61 kg. Bardzo zależy mi na schudnięciu głównie z ud i pozbyciu się 'brzuszka'. Jem dość regularnie, nie jem słodyczy -zastępuje je warzywami i owocami, codziennie jeżdżę na rowerze i chodzę na spacery. Czy mogłabym prosić o odpowiednią dietę (czytałam o wielu i nie wiem na którą się zdecydować, bo wiem, że teraz jestem w okresie intensywnego rozwoju i muszę dostarczać organizmowi odpowiednie składniki) i zestaw ćwiczeń, które mogłabym wykonywać? Z góry dziękuję.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Rzeczywiście, wiek 14 lat to okres intensywnego dojrzewania organizmu, w którym wzmożone jest zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze. Odradzam poszukiwanie diet alternatywnych, dostępnych w internecie na wielu stronach poświęconych tematyce odchudzania - są one często niedoborowe i niezgodne z zasadami zdrowego odżywiania.
Zalecałabym obok regularności posiłków i aktywności fizycznej zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
Ważne w diecie są także tłuszcze pochodzące z olejów roślinnych i ryb morskich.
W kwestii ćwiczeń polecam artykuł : http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch

Ważysz za mało w stosunku do swojego wzrostu, a z pewnością jeszcze urośniesz. Na fałdki na brzuchu i inne dysproporcje nie pomoże dieta, ale ogólne ćwiczenia kardio oraz konkretne ćwiczenia na te partie ciała.

Witam, Twoja masa ciała jest odpowiednia, dlatego nie powinnaś stosować żadnej diety. Musisz jednak wiedzieć, jakich błędów żywieniowych nie popełniać, aby tkanka tłuszczowa nie odkładała się w problematycznych miejscach. Ogranicz słodycze, słodkie i gazowane napoje oraz produkty typu fast food, tłuste i słone przekąski oraz gotowe dania. Wprowadź kilka zmian w swój sposób odżywiania. O prawidłowych zasadach odżywiania przeczytasz tutaj http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-odzywianie Pamiętaj też, aby ćwiczyć regularnie minimum 3-4 razy w tygodniu po ponad 30 minut – tylko wtedy skutecznie spalimy tkankę tłuszczową. Polecam zapoznanie się z materiałem http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-na-brzuch Pozdrawiam.