Okres menopauzowy, odstawienie tableteka antykoncepcyjnych a ryzyko ciąży

Witam, mam 52,5 roku, prawie cały czas od 35 roku życia przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne. Na ostatniej wizycie lekarz zaproponował mi odstawienie tych środków, ponieważ uważa, że już nie może być ciąży. Zrobiłam badania FSH w 10 dniu cyklu. Wyniki 16,040 mIU/ml; F. pecherzykowa 3,5-12,5; F.owulacyjna 4,7-21,5; F. lutealna 1,7-7,7; za nic nie wiem co to oznacza, a wizytę mam za dwa tygodnie. Czy możliwe jest, żebym mogła zajść w ciążę. Nie mam ochoty zostać mamą w tym wieku i bardzo się niepokoję. W ubiegłym roku o tej samej porze wynik badań FSH wynosił 26,4 mIU/ml i potem brałam nadal tabletki.

Witam! Faza folikularna trwa od pierwszego do czternastego dnia cyklu. Poziom FSH w fazie folikularnej u młodej kobiety wynosi od 1 do 7 jednostek. W czasie owulacji rośnie do 17 jednostek, po czym w fazie lutealnej ponownie wynosi od 1 do 7. W trakcie menopauzy wartość FSH może sięgać od 9,4 do nawet 147 jednostek. Przyjmuje się, że jeśli stężenie FSH wynosi powyżej 30 j/l, estradiolu poniżej 30 pg/ml oraz od ostatniej miesiączki minęło przynajmniej sześć miesięcy, nie jest możliwe zajście w ciąże. Z Pani badania wynika że w fazie folikularnej (czyli pęcherzykowej) gdzie FSH powinno wynosić od 1 do 7, u Pani wynosi 16.040 czyli spełnia kryteria menopauzy. Reszta informacji, które Pani napisała to normy w zależności od fazy cyklu i wyliczone dla społeczności na danym obszarze gdzie Pani mieszka. Uogólnione wartości przytoczyłem powyżej. Proponuję dla pewności zrobić jeszcze badanie estradiolu. Ale jeśli od dłuższego czasu nie ma Pani krwawień miesięcznych to myślę, że nie powinno dojść do zapłodnienia i rozwoju ciąży. Pozdrawiam