Okres po łyżeczkowaniu macicy

Witam.

Poroniłam 2 miesiące temu w 12 tygodniu. Miałam zabieg, po nim krwawiłam 2 tygodnie, z czasem było to już tylko lekkie plamienie. Mam parę pytań.
Dlaczego nie dostałam jeszcze okresu? Czy mogłam zajść w ciąże? Ponieważ od miesiąca współżyjemy bez zabezpieczenia tyle, że uważamy, mąż "nie dochodzi" we mnie. Dziś popołudniu nie wytrzymałam i pojechałam do apteki i zrobiłam test- wynik negatywny, ale nie wiem czy mam mu wierzyć, ponieważ nie wiem czy test może być wiarygodny, jeśli nie jest robiony z porannym moczem albo może to za szybko, jeśli jednak doszło do zapłodnienia.
Pobolewa mnie brzuch i chce mi się spać, ale nie wiem czy to tylko moja psychika, bo strasznie chcę być znowu w ciąży.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Po poronieniu zalecany czas następnej ciąży to przerwa około 6 miesięcznej (minimalnie 4 miesiące) - jest, to czas potrzebny na ponowne unormowanie organizmu kobiety (zwłaszcza hormonalnego) oraz przygotowanie macicy do prawidłowego zagnieżdżenia zarodka. Oczywiście jest możliwe powtórne zajście w ciążę szybciej, ale jest to zawsze związane z większym ryzykiem dla jej prawidłowego przebiegu.

Dlatego u Pani, trzeba brać 2 sytuację pod uwagę:
- możliwe powtórne zajście w ciążę, ponieważ stosunek przerywany jest dość niepewną metodą antykoncepcyjną i jak Pani sama pisze, trudna jest do kreślenia możliwa data koncepcji, tak więc nie wiadomo, czy test został wykonany w prawidłowym odstępie czasowym
- drugą możliwością jest, iż organizm jeszcze się hormonalnie nie ustabilizował i nie powróciła jeszcze prawidłowa owulacja

Proponuję powtórzenie testu za około tydzień czasu i jeżeli w dalszym ciągu będzie negatywny, a bóle podbrzusza będą się nasilać lub dojdą jakieś inne niepokojące dolegliwości - wizytę u ginekologa, w celu badania ginekologicznego i ewentualnego usg przezpochwowego by skontrolować, jak wygląda macica po zabiegu i czy wszystko prawidłowo powróciło do normy.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o poronieniu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!