Okres rozpoczęcia działania leku antydepresyjnego Asertin

Dzień dobry. Od dwóch lat choruję na depresję. Brałam przez ten czas różne leki, piłam ziołka ale niewiele to pomagało. Ostatnio otrzymałam od lekarza lek antydepresyjny o nazwie Asertin. Chciałabym się dowiedzieć po jakim czasie stosowania zaczyna działać ten lek .Biorę go już od tygodnia ale nie widze zadnej poprawy. Może choroba jest tak zaawansowana, że ten lek może jest dla mnie za słaby. Może powinnam zmienić lek albo przyjmować wieksza dawkę.Nie wiem czy mam brać dalej ten preparat czy szukać innego leku. Proszę o odpowiedzi na moje pytania, bo nie wiem co mam dalej zrobić. Będę bardzo wdzięczna za szybka odpowiedx. Serdecznie pozdrawiam.

Dzień dobry
Asertin należy do leków p.depresyjnych z grupy SSRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny), a wszystkie preparaty z tej grupy działają po ok 10 - 14 dniach od uzyskania dawki skutecznej. Asertin u niektórych pacjentów powoduje w pierwszym okresie zażywania objawy dyspeptyczne - nudności, odbijanie, brak apetytu stąd warto w pierwszym okresie zażywać 25mg 1xdz po posiłku. Po kilku dniach należy podwyższyć dawkę leku do 50mg 1xdz. Pierwsze pozytywne efekty działania leku pojawiają się po ok 10 dniach od włączenia dawki 50mg, Pełne spektrum działania lekarstwa ujawnia się nawet do 3-4 tygodni od rozpoczęcia leczenia. Objawy uboczne, zazwyczaj bardzo łagodne, pojawiają się w pierwszych kilku dniach zażywania leku i dość szybko ustępują.

Magdalena Mroczek

Asertin to lek, którego substancją czynną jest sertralina. Lek stosowany jest w leczeniu zaburzeń depresyjnych (również z objawami lęku) oraz w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Jest to to lek z grupy SSRI czyli inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny, standardowo stosowany w leczeniu depresji.

Na pierwsze efekty działania leku trzeba poczekać minimum 2-3 tygodnie. Jest tak ze wszystkimi lekami z tej grupy. Pełne działanie rozwijają dopiero po ponad 1 miesiącu, chociaż różni się to w zależności od organizmu danej osoby. Dlatego w Pani przypadku leki należy brać dalej, nawet jeśli w tym momencie nie odczuwa Pani znacznej poprawy. Jeśli pojawią się działania niepożądane tj. senność, nudności czy brak apetytu i osiągną one znaczne nasilenie, proszę zgłosić się do lekarza, który je przepisał. Leków nie powinno się samodzielnie odstawiać. Proszę na razie nie zmieniać dawki samodzielnie, jeśli po miesiącu nie będzie efektów najlepiej zgłosić się do lekarza, który przepisał lek.

Przy pierwszym epizodzie depresji leki powinno się brać minimum pół roku, ale jak długo dokładnie o tym decyduje lekarz. Przed odstawieniem leku warto zgłosić się do lekarza i on powie, jak należy to zrobić.

Warto kontynuować stosowanie Asertinu. Po miesiącu, kiedy powinny pojawić się już pierwsze efekty działania, można ewentualnie zmodyfikować dawkę, po konsultacji z lekarzem psychiatrą. Na pewno nie ma sensu teraz przerywać leczenia, w momencie kiedy lek nie zaczął jeszcze działać. Jeśli ta dawka okaże się nieskuteczna, najpierw można spróbować preparatu w zwiększonej dawce, a dopiero potem rozważyć leczenie innym lekiem.