Okres skończył mi się 2 tygodnie temu i wczoraj dostrzegłam ciemnobrązowy śluz. Czemu?

Mam okres od 5 lat przez mniej więcej 3-4 dni i przez 3 lata często mam jasny śluz, ale to mnie nie martwi. Okres skończył mi się 2 tygodnie temu i wczoraj dostrzegłam ciemnobrązowy śluz. Czemu? Ostatni tydzień był dosyć ciężki, dużo pracowałam, miałam dużo stresu - czy to może być od tego, czy mogą być to objawy ciąży? Wierzę, że to jest mało prawdopodobne, ponieważ nie uprawiałam seksu, tylko byłam z chłopakiem blisko, ale nie doszło do dużego wytrysku. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Brązowe plamienia w drugiej fazie cyklu (tj. po owulacji) mogą się wiązać z zaburzeniem hormonalnym - niewydolnością ciałka żółtego. Mogą też być objawem nadżerki szyjki macicy, polipu, mięśniaka (wtedy pojawiają się w różnych częściach cyklu). Niewykluczone również, że to, co Pani zaobserwowała, było krwawieniem owulacyjnym.

Z tego co Pani pisze, ciąża jest natomiast wykluczona. Gdyby plamienie powtórzyło się w kolejnych miesiącach, radzę umówić się na wizytę do ginekologa, który zbada Panią i wykluczy wyżej wymienione stany. Jasny, przejrzysty lub białawy śluz szyjkowy wiąże się natomiast z prawidłowo przebiegającym cyklem miesiączkowym.

Pozdrawiam!