Określenie dni płodnych i starania o dziecko po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam serdecznie, 18 czerwca miałam ostatnią miesiączkę - to było zaraz po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Do dnia dzisiejszego, czyli 23 lipca nie pojawił mi sie okres. Słyszałam, że jest to normalne po odstawieniu tabletek, ale moje pytanie brzmi: kiedy wypadają mi dni płodne, nadmieniam iż staramy się z mężem o dzidziusia, ale nie mam pojęcia w których dniach będzie to możliwe. Robiłam już 3 testy ciążowe i niestety każdy wyszedł negatywnie. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych Pani organizm będzie potrzebował trochę czasu, aby powrócić do naturalnej równowagi hormonalnej. Trudno powiedzieć, za jaki czas powróci regularny okres. Jeśli stara się Pani o dziecko, to może się tak zdarzyć, że nie doświadczy Pani miesiączki, tylko zajdzie bezpośrednio w ciążę. Dni płodne to okres poprzedzający wystąpienie owulacji. Wystąpienie owulacji natomiast wiąże się z powrotem do naturalnego cyklu płciowego i trudno powiedzieć, kiedy do tego dojdzie. W większości przypadków owulacja występuje w ciągu miesiąca od odstawienia tabletek. Możliwe więc, że doświadczyła już Pani dni płodnych oraz owulacji, a miesiączka lub ciąża możliwa do wykrycia przez test ciążowy pojawi się w najbliższym czasie. Proszę więc wykonać kolejny test ciążowy, jeśli miesiączka nie pojawi się w ciągu tygodnia. Dni płodne można również nauczyć się rozpoznawać na podstawie konsystencji śluzu szyjkowego, a w ostateczności, przy braku talentu w tym kierunku, można się wspomóc testami owulacyjnymi, co powinno zwiększyć skuteczność starań o dziecko. Pozdrawiam serdecznie!