Określenie ojcostwa na podstawie badania USG w ciąży

Witam! Odbyłem stosunek 26 stycznia 2013. 4 tygodnie później dziewczyna powiedziała, że jest w 5 tyg. ciąży wg badania USG. 6 tyg. później, że to 8 tydz. również wg badania USG. Dodam, że stosunek odbył się w prezerwatywie, a pierwszy dzień ostatniej miesiączki wypadł na 30 grudnia 2012. Przewidywane daty porodu to 5 październik wg terminu ostatniej miesiączki i około 11 październik wg USG. Czy istnieje możliwość, iż to ja jestem ojcem dziecka?

Witam serdecznie! Zakładając że Pana partnerka miała regularne, 28-, 30-dniowe cykle, stosunek 26 stycznia odbył się podczas dni niepłodnych. Dodatkowo zabezpieczony był prezerwatywą, co przy prawidłowym jej zastosowaniu zmniejsza ryzyko zapłodnienia do 3-5%. Istnieje jednak teoretyczna możliwość, że doszło w tym czasie do owulacji i zapłodnienia. Badanie USG sugeruje, że do zapłodnienia doszło około 1-2 tygodnie przed stosunkiem 26 stycznia. Muszę jednak zaznaczyć, że we wczesnej ciąży ustalenie jej terminu na podstawie badania USG może okazać się metodą zawodną. Nie jest to bowiem badanie doskonałe i stuprocentowo pozbawione ryzyka błędu. Z podanych przez informacji wynika, że najprawdopodobniej nie jest Pan ojcem tego dziecka. Niestety nie można tego z wykluczyć. Stuprocentową pewność dają jedynie testy genetyczne porównujące DNA dziecka i ojca. Jako że w tego rodzaju sprawach nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości proponuję rozważyć możliwość wykonania tego rodzaju badania. Pozdrawiam