Określenie zaburzeń depresyjno-lękowych u dorosłej osoby

Witam, przez jakiś okres czasu zmagałam się z lękiem, iż zrobię krzywdę dziecku... Psychiatra rozpoznał u mnie zaburzenia depresyjno-lękowe. Często jednak spotykam się z opisem tego rodzaju lęku w kontekście nerwicy natręctw czy nerwicy lękowej. Stąd moje pytanie , czy zaburzenia depres-lęk. to zaburzenie w którym nie można jednoznacznie określic 1 rodzaju nerwicy?

Zaburzenia nastroju (depresja,mania) oraz zaburzenia lękowe (fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, PTSD itd.) należą do kręgu zaburzeń nerwicowych. Częstym zjawiskiem jest ich wspólwystępowanie, dlatego też jedynie bardzo dokładna diagnoza pozwala na dokładne określenie występującego zaburzenia. Ze względu na współwystępowanie zaburzeń często trudno jest jednoznacznie określić jeden rodzaj nerwicy, gdyż może być ich kilka. Opisywany przez Panią lęk o zrobienie krzywdy może być symptomem występujacych zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Witam, zaburzenia mieszane lękowe i depresyjne jest to kategoria opisu sytuacji gdy osoba zgłaszająca się do lekarza ma objawy mogące wskazywać zarówno na zaburzenia depresyjne jak i nerwicowe. Przesyłam link do artykułu z którego dowie się Pani więcej na ten temat: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-depresyjno-lekowe
Może zastanowi się Pani nad możliwością skorzystania z konsultacji psychologicznej. Pozdrawiam serdecznie