Określenie zapotrzebowania kalorycznego

Miałam robioną analizę składu ciała i na podstawie wyników zostało określone podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne 1467 kcal. Powiedziano mi że to jest wartość, której nie powinnam przekraczać, nawet przy lekkich treningach, że stereotypowe 2000 kcal zrujnuje moją sylwetkę i wagę. Ćwiczę 3-4 razy/tyg spinning (spalając o 300kcal jednorazowo; poza tym brak większej aktywności), czy mam się trzymać tej wartości (ok. 1500 kcal), by nie przybrać na wadze?(waga:175cm-61kg, 16,7% tkanki tłuszczowej)

Witam serdecznie,

Nie chciałabym negować czyjegoś zdania, ale uważam że zostały Pani przekazane błędne informacje. Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne (BMR) jest to ilość kalorii którą Pani organizm spala podczas spoczynku, czyli wykonując podstawowe czynności życiowe np oddychanie, praca serca itp. Powinna Pani jeszcze dostać wynik AMR czyli czynnej przemiany materii, która uwzględnia Pani aktywność fizyczną i to jest wartość której najlepiej w dużym stopniu nie przekraczać aby utrzymać daną sylwetkę. Domyślam się że właśnie czynna przemiana materii wynosi u Pani ponad 2tys kcal.
Nie stosuje Pani zbyt niskiej kaloryczności diety ponieważ nie zaspokoi Pani zapotrzebowania organizmu. Jest to niebezpieczne ponieważ zaburza gospodarkę hormonalną i grozi innymi powikłaniami do tego zamiast chudnąć może Pani zacząć tyć, ponieważ organizm przejdzie w stan oszczędzania i zacznie odkładać tkankę tłuszczową robiąc sobie zapasy na ciężkie dni głodówki.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk