Okropnie przytyłam - jak skutecznie schudnąć?

Witam.

Mam 20 lat, ważę 62 kg przy wzroście 157 cm. Przede wszystkim chciałabym zapytać, jaka jest prawidłowa waga przy moim wzroście. Od poprzednich wakacji przytyłam ponad 7 kg, pamiętam, że bardzo intensywnie uprawiałam sport, zdrowo się odżywiałam, całkowicie wykluczyłam fast-foody, słodycze i wszystkie wysokokaloryczne produkty. Spożywałam jedynie pełnoziarniste pieczywo, masę warzyw i owoców, ryby oraz chude mięso z kurczaka, przy tym piłam ogromne ilości wody oraz herbatek przeczyszczających.

Dodatkowo wspomagałam się silnymi tabletkami odchudzającymi, dzięki którym bardzo szybko traciłam zbędne kilogramy, co właśnie motywowało mnie do tak zdrowego jedzenia. Były efekty, więc także była i motywacja. Po uzyskaniu wagi 54 kg przestałam się tak pilnować, jednak zawsze pamiętałam o tym, by zjedzona kalorie zaraz spalić na rowerze lub basenie.

Teraz nie mam możliwości, by tak intensywnie ćwiczyć jak przedtem, ponieważ praca, szkoła oraz przeprowadzka na wieś znacznie ograniczyły mój wolny czas. Czuję się okropnie po przytyciu, do takiego stopnia, że nie mam ochoty się z nikim widywać. Czuję się potwornie, gdy znajomi mówią mi "ale przytyłaś". Kilka razy w tym roku byłam za granicą. Wiele osób twierdzi, że być może przytyłam również poprzez zmianę klimatu. Popadłam w błędne koło - jestem zdesperowana, bo przytyłam, więc jem, bo jestem zdesperowana. Nie potrafię w sobie odnaleźć tej silnej woli, którą miałam rok temu, dzięki której tak schudłam. Jednak podkreślam, że tabletki przy utracie wagi miały ogromne znaczenie. Proszę o pomoc. Jak się zmotywować? Czeka mnie niebawem wyjazd do znajomych. Chciałabym się zaprezentować i schudnąć do tego czasu chociaż 5 kg (moim celem jest 10 kg) a wyjazd planuję za ok. miesiąc.

Witam,

Pani masa ciała nie powinna przekraczać 61,5 kg (BMI wynosi wtedy 25). Na pewno nie przytyła Pani od "zmiany klimatu". Przyczyną jest albo zachwianie bilansu energetycznego (spożywała Pani więcej pokarmów będących źródłem energii, aniżeli spalała). Inną przyczyną może być stosowanie diety niskokalorycznej, która doprowadziła do spadku przemiany materii - łatwiej się wtedy tyje. Jeszcze inną możliwością jest chorobowe podłoże przybierania na wadze (proszę skonsultować się z lekarzem).

Odpowiedzi może Pani szukać w artykułach:
http://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-tyjemy
http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Tak naprawdę tylko od Pani zależy, czy coś Pani zmieni w swoim życiu. Proszę wziąć życie w swoje ręcę. Ma Pani cel.

Myślę, że powinna Pani popracować głównie nad następującymi rzeczami:
1. zwiększeniem aktywności - życie na wsi sprzyja wypadom rowerowym, przechadzkom, może Pani ćwiczyć w domu;
2. uregulowaniem pór posiłków (łącznie 5 dziennie);
3. powrotem do dawnego żywienia.

Pozdrawiam