Kobieta , 24 lata

Witam. Mam ogromny problem ze schudnięciem, z którym się borykam praktycznie odkąd pamiętam, czyli około 20 lat. Jako 5 - letnie dziecko byłam normalnie zbudowana - bez zbędnego tłuszczyku. Niestety od momentu dojrzewania zaczęłam przybierać na wadze, która obecnie wynosi 150 kg przy wzroście 174 cm i dalej rośnie. Dzięki mojemu tłuszczykowi miałam operację kolana (artroskopia - wycięcie łękotki), niestety nic nie dała, obecnie drugie kolano w równym stopniu "zepsute", kręgosłup skrzywiony i wiele innych kostnych przypadłości. Do tego dochodzi niedoczynność tarczycy, inne wahania hormonalnie, których nie da się wyleczyć. Lekarze rozkładają ręce.

Generalnie przypadek tragiczny i beznadziejny. Niemniej jednak chciałabym coś ze sobą zrobić, chodziłam do różnych dietetyków bez skutków (no chyba, żeby uznać schudnięcie 10 kg i przybycie 20 kg jakimś sukcesem). Mam do Państwa prośbę, jeżeli spotkaliście się z takim przypadkiem jak mój i macie jakąkolwiek wiedzę (jakie można by badania zrobić, żeby chociaż ustalić co może być powodem tak ogromnej wagi i braku jakiejkolwiek możliwości schudnięcia) to proszę o poradę. Średnio mi się widzi umieranie w wieku 30 lat, a niechybnie zmierza to wszystko do tego, bo niestety czuję się coraz gorzej fizycznie i psychicznie. Mam 24 lata, jestem kobietą przy wzroście 174 cm i wadze ok. 150 kg. Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie 79
Redakcja abcZdrowie Stażysta/Rezydent, Warszawa
Edytuj odpowiedź

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) w Pani przypadku wynosi 49,5. Oznaczo to, iż cierpi Pani na otyłość trzeciego stopnia. Do takiego stanu mogą przyczyniać się Pani problemy z tarczycą. Taka masa ciała może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia oraz zdrowia. Niewykluczone, że będzie konieczna interwencja chirurgiczna. Spełnia Pani kryteria do przeprowadzenia zabiegu bariatrycznego. Proces odchudzania wymaga indywidualnego podejścia. Niezbędna może okazać się współpraca kilku specjalistów. Powinna Pani udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wystawi skierowanie do odpowiedniego specjalisty.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Układ pokarmowy – Dolegliwości związane z układem pokarmowym to najczęstsze przyczyny zgłoszeń pacjentów do lekarza. Mogą występować w każdym wieku, a znaczna część stanowi symptom tak zwanej niestrawności i nietolerancji pewnych pokarmów. Jednak część objawów jest sygnałem poważniejszych schorzeń, do których zalicza się: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zespół jelita drażliwego oraz nowotwory żołądka.
  • Otyłość – Otyłość jest uważana za pandemię XXI wieku. Częstość występowania otyłości na świecie gwałtownie wzrasta. W USA w latach 1991-2003 liczba osób otyłych zwiększyła się od 15% do 25%. W Polsce stwierdza się ją u 19% osób, a łącznie nadwaga i otyłość występuje u 15,7 mln (stan na 2002 r.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach