Oligoasthenozospermia w wyniku badania nasienia

Witam,

bardzo proszę o interpretacje badań mojego męża.

Wygląd prawidłowy norma czas upłynnienia 202.0 lepkość (+,++,+++) + + pH 7.5 >7.2 ruchliwość plemników ogólny % ruchliwych 55>50 ruchliwość postępowa (%) a) szybka linearna 10>25 b) wolna linearna i nielinearna 35 c) brak ruchliwości postępowej 10 d) brak ruchu w ogóle 4550 Aglutynacja (+,++,+++) - - liczba plemników /ml 18 750 000> 20 000 000 ogólna liczba plemników w ejakulacie 56 250 000>40 000 000

Uwagi oligoasthenozoospermia

Morfologia plemników prawidłowe 15% duże 1% małe 19% stożkowate 9% gruszkowate 49% okągłe 4% amorficzne 2% rozdwojone 1% wstawki nieprawidłowe 7% krople cytopl. 2 % witki nieprawidłowe 0% spermatogeneza 0% norma

Witam serdecznie!

Przytoczony wynik badania nasienia przemawia za nieprawidłową morfologią i liczbą plemników. Podane liczby potwierdzają wniosek zapisany poniżej, iż mamy do czynienia z oligoasthenozospermią, zaburzeniem cechującym się zmniejszeniem liczby plemników oraz zwiększonym odsetkiem plemników nieruchomych. Wyniki Pani męża na pewno powinny być przedstawione lekarzowi andrologowi, który specjalizuje się w leczeniu schorzeń męskiego układu płciowego. Niewątpliwie konieczne będzie podjęcie kroków mających na celu zwiększenie szans poczęcia. Już teraz warto jednak wspomnieć, iż zmniejszona ruchliwość plemników może być spowodowana paleniem papierosów, piciem alkoholu, korzystaniem z gorących kąpieli, jaccuzi, noszeniem obcisłej bielizny. Jeżeli Pani mąż narażony jest na działanie któregoś z tych czynników, wskazane byłoby jego wykluczenie. Warto również rozpocząć suplementację witamin, głównie z grupy B oraz witaminę E. Selen również wykazuje pozytywny wpływ na jakość nasienia. Ewentualny pozytywny wpływ na jakość nasienia możemy obserwować już po 6 tygodniach. Po tym czasie należałoby zatem powtórzyć badanie nasienia.

Pozdrawiam