Oliwa a olej rzepakowy

Witam, czy oliwa jest zdrowsza od oleju rzepakowego?
ponad rok temu

Witam,
olej rzepakowy jest źrodłem wielonienasyconych cennych dla naszego organizmu kwasów omega 3. Oliwa z koleji zawiera ich niewielką ilość dostarczając równoczesnie kwasów jednonienasyconych ważnych ale , które organizm sam potrafi wytworzyć. By olej rzepakowy był źródłem omega 3 nalezy wybierac oleje nierafinowane i spożywać je na surowo jako np. dodatek do sałatek czy surówek.
Pozdrawiam
Marzena Rojek

Można powiedzieć, że olej rzepakowy jest oliwą północy. Właściwości i skład jest bardzo zbliżony do siebie. Warto pamiętać aby nie smażyć na oliwie czy oleju z pierwszego tłoczenia, które powinno się stosować na zimno np. do sałatek.

Witam,
Każdy z tych produktów jest dobry. Plusem oleju rzepakowego jest jego niższa cena i trochę lepsze proporcje między kwasami tłuszczowymi omega-6 (kwas linolowy) do omega - 3 (kwas alfa-linolenowy). Stosunek tych kwasów wygląda mianowicie 2:1 co oznacza, że dostarcza nam więcej tłuszczy omega - 3 niż oliwa z oliwek, której stosunek tych kwasów wynosi 9:1. W oleju rzepakowym jest dziesięć razy więcej kwasu tłuszczowego alfa - linolenowego niż w oliwie z oliwek.

O oliwie z oliwek i jej wartościach odżywczych słyszymy dużo. Warto doceniać jej plusy, ale proszę pamiętać, że „oliwą północy” nie jest oliwa z oliwek, a olej rzepakowy. Nie ustępuje on jej w ilości witamin i korzystnych składników, wręcz przeciwnie – w niektórych aspektach wręcz ją przewyższa.
W oleju rzepakowym jest idealny stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 do omega-3 wynoszący 2:1. Jest to najniższy stosunek tych kwasów na tle innych olejów obecnych na półkach sklepowych (wykazano, że zbyt duże pobranie z diety kwasów omega-6 przy niedoborze kwasów omega-3 może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie). Olej rzepakowy zawiera również mniej niż oliwa z oliwek nasyconych kwasów tłuszczowych, a dwukrotnie więcej steroli roślinnych – naturalnych przeciwutleniaczy chroniących nas przez powstawaniem wielu chorób.
Oliwa z oliwek ma wyższy stosunek kwasów z rodziny omega-6 do omega-3 (9:1) oraz znacznie mniejszą zawartość korzystnych dla zdrowia steroli roślinnych (niektórych z nich nie zawiera wcale). W diecie należy kierować się zasadą urozmaicenia i najlepiej produkty te stosować wymiennie.

Witam, o jakości oleju nie decyduje jego nazwa ale stosunek kwasów omega-3 do omega-6, to ma najważniejszy wpływ na nasze zdrowie, pozdrawiam

Wszystko zależy od przeznaczenia i sposobu przetworzenia oliwy/oleju.
Smakowo bardziej nam odpowiada zazwyczaj oliwa z oliwek - ale podawana do sałatek warzywnych.
Do smażenia używamy oleju rzepakowego (nigdy oliwy extra virgin). Na oliwie z oliwek można smażyć pod warunkiem, że jest taka adnotacja na etykiecie.
Zazwyczaj Pacjenci nie zwracają na to uwagi, zatem bezpieczniej używać oleju rzepakowego.
Jakościowo różnią się pod względem stosunku pożądanych w diecie kwasów omega6:omega 3. Olej rzepakowy ma ten stosunek idealny.