Olej rzepakowy a oliwa z oliwek

Dzień dobry. Mam pytanie, które dietetycy pewnie słyszą często, ale ja chciałabym dowiedzieć się tego raz a dobrze. Czy oliwa z oliwek jest zdrowsza niż olej rzepakowy? Mam z tym problem, a staram się zdrowo odżywiać i chciałabym poznać konkretną odpowiedź na ten temat. Olej rzepakowy w sklepach w Polsce jest na pewno popularniejszy i częściej spotykany, jest też sporo tańszy niż oliwa z oliwek. Z drugiej strony nie jest też ciężko znaleźć oliwę z oliwek, zwykle znajduje się w sklepach tuż obok oleju rzepakowego. Co z tego jest zdrowsze? Często spotykam się z opiniami, że olej rzepakowy jest mniej zdrowy niż oliwa z oliwek. Jeśli to prawda to dlaczego tak jest? Skąd to się bierze? Czy na przykład do sałatek albo do smażenia faktycznie powinniśmy używać raczej oliwy z oliwek niż oleju rzepakowego? Czy tak będzie zdrowiej? Będę wdzięczna za każdą odpowiedź i informację. Pozdrawiam.

Dzień dobry
Zarówno oliwa jak i olej są bardzo zdrowe. Różnią się składem kwasów tłuszczowych , więc najlepiej używać obu , aby dieta była bardziej urozmaicona.
Pozdrawiam

Witam.
Olej rzepakowy zawiera niezbędne dla naszego zdrowia nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Bardzo dobrze nadaje się do pieczenia czy smażenia. Oliwa z oliwek natomiast zawiera duże ilości kwasu oleinowego. Zawiera witaminy z grupy A, D, E, K. Pomaga przy stwardnieniu tętnic, w zaparciach, reguluje procesy trawienia. Zarówno olej rzepakowy jak i oliwa z oliwek są zdrowe dla naszego organizmu.Pozdrawiam

Witam!
Zgadzam się z poprzednikami. Chciałam jeszcze dodać, że mimo podobnego - bardzo dobrego składu oliwy z oliwek i oleju rzepakowego, ich ceny są różne. Zdecydowanie droższa jest oliwa z oliwek, dlatego w ramach kompromisu między składem i ceną w naszej szerokości geograficznej polecam olej rzepakowy.
Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam, w diecie powinniśmy używać kilka rodzajów olejów, aby wprowadzać do naszego organizmu różne wielo- i jednonienasycone kwasy tłuszczowe.Oliwę z oliwek lepiej używać na surowo np. do sałatek, olej rzepakowy nadaje się do smażenia.

Witam, zarówno olej rzepakowy jak i oliwa z oliwek są bardzo zdrowe :) Ale zasadniczo różnią się zawartością i proporcjami kwasów tłuszczowych. Najkorzystniej jest zmieniać płynne tłuszcze w codziennej diecie, właśnie z uwagi na proporcje kwasów tłuszczowych, im większe urozmaicenie, tym większe korzyści prozdrowotne, ale z delikatnym wskazaniem na olej rzepakowy jako ten "lepszy" jakościowo tłuszcz :) Serdecznie pozdrawiam.

Witam,
zarówno oliwa z oliwek i olej rzepakowy są tłuszczami roślinnymi, które można używać na ciepło i zimno. Pod względem walorów zdrowotnych nie ma znaczenia, który będziemy stosować w kuchni. Obecnie nasz olej rzepakowy jest równie zdrowy jak oliwa z oliwek. Proponuję stosować naprzemiennie, w zależności co nam bardziej smakuje.
Pozdrawiam