Ołówkowate stolce u 22-latka

Witam. Zdazają mi się "ołówkowate" stolce, ale często równiez zwyczajnej grubości. Czasem podczas jednego wypróznienia obserwuję zarówno jedne, jak i drugie. Czy jest to objaw niepokojący? Czy moze to świadczyć o przeszkodzie w jelitach, skoro te 'grubsze' jednak 'przechodzą'? O czym moze to świadczyć? Mam 22 lata, prowadzę dość stresujące zycie. Mam się obawiać jakiegoś świństwa, czy interpretować to jako jedenz objawów zespołu jelita wrazliwego?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, warto mimo wszystko zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania. "Ołówkowate" stolce są mimo wszystko objawem niepokojącym i zaleca się wyjasnienie ich przyczyny. U młodych osób pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim obecność hemoroidów. W pierwszej kolejności sugeruję skontaktować się z lekarzem POZ, konieczne może okazać się wykonanie kolonoskopii.