Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 0 2 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Omamy senne

Zasypiam i śni mi się, że leżę w łóżku twarzą do ściany. Na ścianie jest makatka a w stronę mojej twarzy idzie pająk, na co natychmiast odskakuję i w tym momencie się budzę. Nie pamiętam momentu przebudzenia, traktuję zdarzenie jako całość, czasem zapalam światło, żeby tego pająka poszukać, ale nigdy go nie znalazłam. Śpię z chłopakiem, on mi mówi, że niczego tak naprawdę nie było a ja wcześniej spałam normalnie. Uświadamiam sobie, że to musiał być sen dopiero chwilę po przebudzeniu. Co robić?
KOBIETA ponad rok temu

Charakterystyka bólu depresyjnego

Dr Dariusz Wasilewski opowiada o bólu odczuwanym podczas depresji. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o depresji, zapoznaj się z wypowiedzią naszego eksperta.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie! Stan senności odpowiada pierwszemu stadium snu wolnofalowego. W tym czasie spada aktywność w wielu obszarach mózgowia, a zarazem wzrasta aktywność w obszarach zajmujących się analizą wizualną. W efekcie mogą pojawiać się tzw. omamy hipnagogiczne, czyli złożone i dziwaczne halucynacje, jak np. poczucie wychodzenia poza własne ciało. Stopniowo spadek aktywności mózgowia pogłębia się i zapadamy w sen. Większość neuronów wpada w swego rodzaju hibernację. Po około 90 minutach od zaśnięcia wchodzimy w fazę snu, która nazywa się fazą REM (ang. rapid eye movement). To w czasie tej fazy powstają złożone marzenia senne. Myślę, że Pani omamy senne dotyczące pająka mogą być właśnie takimi omami hipnagogicznymi. Nie śpi jednak Pani jeszcze zbyt głęboko, dlatego następuje przebudzenie. Pani reakcje nie są czymś „nienormalnym”. Jeżeli jednak sytuacja będzie się powtarzała nagminnie, utrudniając Pani satysfakcjonujący i regenerujący sen, warto byłoby skonsultować się ze specjalistą w ośrodku leczenia zaburzeń snu. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Dzień Dobry Pani,

Zrozumiałam, że to był sen jednorazowy?

To, co wydarza się w ciągu dnia, często ma swoje zobrazowanie we śnie. Tak więc może to być dla Pani pewna informacja, bo to jak myślimy, najczęściej tak śnimy...

Życzę Pani radosnych snów, irena.mielnik.madej@gmail.com

Psycholog, trener w zakresie rozwoju osobowości
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy