Onanizm u 9-miesięcznego dziecka

moja 9 miesieczna corka ma problem z onanizmem niemowlecym, robi to bardzo czesto( kilkadziesiat razy dziennie) i w roznych okolicznosciach, w wozku , foteliku do karmienia, na podlodze, podczas jedzenia, zabawy itd. Kazdy kaze odwracac uwage ale u nas to nie skutkuje. chyba jest to juz u niej tak utrwalone ze sie nie udaje. mam wrazenie ze cos ja do tego zmusza.gdzie mozna szukac przyczyny? moze powinna mieć zrobine jakies badania? I czy jest jakies powiazanie z SI a onanizmem?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, w pierwszej kolejności należy wykonać badania w kierunku pasożytów - gł. owsików, które dają uczucie świądu. Dziecko w ten sposób może próbować załagodzić ten objaw.

może pani unikać ucisku na okolice krocza, ciasna pielucha, kołek w foteliku , poza tym można smarować okolicę łechtaczki maścią znieczulającą np. Emla, lub lidokaina lub inną stosowana na śluzówki np. w hemoroidach wtedy znieczuli pani łechtaczke i dziecko powoli zapomni o tej formie podniety.