Oparzenie i sposób stosowania maści Argosulfan

Witam, Mam nastepujący problem, Dotknalem przedramieniem silnika gokarta i doznałem oparzenia II stopnia, po godzinie trafiłem na SOR, gdzie zostalem opatrzony oraz dostałem zastrzyk przeciwtezcowy. Dostałem również receptę na antybiotyk augmentin i maść argosulfan. Nie dostałem za to zadnej informacji jak często stosować maść i w jaki sposób  opatrywać miejsce chore. Tutaj pojawia się pytanie czy opatrunek żelowy mogę stosować na tą maść? Jak często te opatrunki zmieniać? Nie wyobrażam sobie braku opatrunki ze względu na miejsce oparzenia. Prosze bardzo o odpowiedz i z góry bardzo dziękuję. Janusz

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przy oparzeniach: oczyszczoną ranę oparzeniową pokryć w warunkach aseptycznych warstwą kremu grubości 2–3 mm; można zastosować opatrunek (nie jest konieczny). Rana powinna być pokryta kremem przez cały czas leczenia do czasu wygojenia lub przeszczepienia skóry.

Magdalena Mroczek

Maść Argosulfan to maść do użytku zewnętrznego. Substancją aktywną jest sól srebrowa sulfatiazolu. Maść stosowana jest w oparzeniach każdego stopnia, owrzodzeniach podudzi oraz w odleżynach. Argosulfan ma działanie przeciwbakteryjne oraz przyspiesza gojenie się ran. Ma też działanie przeciwwirusowe np. przeciwko wirusowi opryszczki.

Lek ten należy równomiernie rozprowadzić po ciele warstwą o grubości 2-3 mm. Krem należy nakładać na skórę metodą aseptyczną, przy pomocy gazy. Krem zazwyczaj nakłada się 2 razy dziennie, chyba że lekarz zaleci inaczej. Można używać opatrunku, ale nie jest to konieczne czyli maść też można stosować metodą otwartą. Maść powinna być na skórze przez cały czas. Jeśli przez pewien czas, przypadkowo jakieś miejsce nie będzie przykryte maścią, wtedy należy jak najszybciej pokryć je warstwą kremu. Po pewnym czasie stosowania może pojawić się wysięk. Wtedy należy przemyć ranę środkiem dezynfekyjnym. Po pewnym czasie stosowania, u niektórych osób może dojść do reakcji alergicznych. Lek należy stosować aż do momentu wygojenia się rany lub do czasu przeszczepu skóry. Należy unikać przewlekłego stosowania. Nie należy stosować wraz z innymi preparatami stosowanymi miejscowo. Przy zastosowaniu na dużą powierzchnię skóry lek wchłania się szybciej. Szczegóły dotyczące sposobu przechowywania i użycia znajdują się na ulotce załączonej do leku. Jeśli gojenie nie będzie przebiegało prawidłowo lub pojawią się oznaki zakażenia, wtedy proszę zgłosić się do lekarza.