Operacja haluksa i zmiany w kości

panie doktorze ja jeszcze raz odnośnie tej operacji haluksa ortopeda już widział wczoraj noge i jest zdenerwowany ze jest zle bo sa zmiany na razie mi usztywnili w bucie bym nie ruszala bo kosc jak by cos jak to określił zjadało i powiedział ze chyba się nie obejdzie bez przeszczepu kosci boje się bardzo bo od 2010 roku jak zachorowałam na raka tak wszystko się sypie a w tej stopie sa brzydkie zmiany .nie wiem co robic czy oni nie powinni wziasc z tej kosci prubi do badania histpat '?beata

Szanowna Pani,
Bez zdjęć RTG i oceny klinicznej trudno jednoznacznie Pani doradzić. Jeśli rzeczywiście jest jakaś zmiana w tkance kostnej z pewnością potrzebne będzie dokłądniejsze badanie - np. hist-pat. Najczęściej jednak po operacji palucha koślawego ubytek tkanki związany jest z brakiem zrostu w miejscu tzw. osteotomii (czyli przecięcia kości) lub martiwcą fragmentu głowy I kości śróstopia - w obu tych przypadkach badanie hist-pat nie będzie konieczne.
Pozdrawiam, Dr n.med. Paweł Kołodziejski chirurg stopy specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu