Operacja kamicy woreczka żółciowego po ostrym zapaleniu trzustki

Witam Pana, Po OZT dosc ciezkim ale "Tylko" z plynem wokol narzadow - po 3 tygodniach lecz.zach w szpitalu musze czekac na operacje kamicy wor.ż. ok 5 mieisiecy - czy to dobrze czy mozna ten okres zmniejszyc do np. 4 mieisecy. Czy poprostu czekanie (tak czy owak objeta jestem scisla dieta narazie 13.09.13 wyszlam ze spzitala) jednak prosze o pana zdanie. Amylaza od tego dnia (102 ) do teraz podwyzszyla sie do 112 .. Lipaza zmniejszona do 108 z 1100 ... Prosze o choc krotka odpowiedz dot. woreczk
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Przebycie OZT na tle kamicy pęcherzykowej jest wskazaniem do cholecystektomii (usunięcia pęcherzyka).
Warunkiem minimalizującym ryzyko powikłań jest całkowite wyleczenie stanu zapalnego związanego z ostrym zapaleniem trzustki potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.
5 miesięcy to sporo czasu. Jeśli ma Pan możliwość wykonania operacji w innym ośrodku, w którym czas oczekiwania na zabieg jest mniejszy, to oczywiście warto to zrobić.
Teoretycznie bowiem, w każdej chwili może dojść do nawrotu OZT w przebiegu kamicy.