Operacja przepukliny pępkowej a nerwica lękowa

Witam Państwa! Mam 44 lata, 77 kg, wagi i 168 cm wzrostu. Mam mieć operację przepukliny pępkowej. Problem polega na tym, że jestem znerwicowany i mocno nadwrażliwy i z powodu nerwicy natręctw zażywam Hydroxyzinę: od 1996 roku do 2001 roku w dawce 120 mg na dobę z powodu obsesji natrętnych o treści agresywnej jak również samobójczej, od 2002 do dziś zażywam 40 mg Hydroxyziny na noc – z nerwicowych obsesji wyleczyłem się w 90 % lub też 30 mg Hydroxyziny na noc oraz Clemastine 1 mg (gdy zaostrzenie podrażnienia gardla na tle alergii). Zauważyłem że Clemastine ma też lekkie działanie uspokajające, więc mój lekarz psychiatra kazał mi zmniejszyć dawkę Hydroxyziny przy równoczesnym zażywaniu Clemastiny). Problem w tym że perspektywa operacji zaostrzyła znacznie moje myśli natrętne. Boję się znieczulenia ogólnego, ponieważ: obawiam się że nigdy się nie obudzę - umrę lub wpadnę w śpiączkę pod wpływem narkozy. Obawiam się również że doświadczę świadomej narkozy, czyli częściowo wróci mi świadomość w trakcie operacji. (Mój znajomy w pewnym mieście w Polsce na stole operacyjnym doświadczył tego stanu w czasie operacji wyrostka - obudził się, poczuł ostry ból i… zasnął. Mówił mi potem, że dostrzyknięto mu narkozy. - Ja nie chciałbym być w jego skórze. Skóra mi cierpnie!!!) Faktycznie, pozostaje mi też znieczulenie dordzeniowe, jednak mam stan po chorobie Scheuermanna w kręgosłupie w odcinku piersiowym, jednak głównym powodem obawy jest paniczny lęk świadomości przy znieczuleniu dordzeniowym, gdy słyszeć będę rozmowy operatorów i odgłosy z sali operacyjnej. Zdaję sobie sprawę, że całkiem realnie mogę dostać zawału serca!, ponieważ będę mocno podekscytowany a nawet przerażony całą tą sytuacją (mam zdiagnozowane przez kardiologa po wykluczeniu nadciśnienia i choroby wieńcowej silne skoki ciśnienia na tle emocjonalnym aż do 190 jednostek). Lekarz psychiatra mówił mi, że nie ma dla mnie leków psychotropowych, ponieważ na wszystkie reagowałem paradoksalnie, więc zostaje mi tylko Hydroxyzina. Jednak mam zapytać się lekarza, najlepiej anestezjologa, czy w przeddzień operacji wolno mi wziąć 90 mg Hydroxyziny a na 4 godziny przed operacją czy wolno mi wziąć 30 mg Hydroxyziny. Mój lekarz psychiatra nie chciał się wypowiadać za lekarza anestezjologa. Zatem pytanie, czy wolno mi uspokoić paniczne lęki przed operacją taką dawką Hydroxyziny i wobec tego, że codziennie przed snem z powodu nerwicy przyjmuję 30 do 40 mg Hydroxyziny plus Clemastine przez około 1 miesiąca (gdy taka potrzeba) i już się trochę uzależniłem od Hydroxyziny to czy mogę dzień przed 90 mg zażyć i przed operacją 30 mg zażyć? Kolejne pytanie: wobec moich powyższych chorób (nie mam nadciśnienia ani choroby wieńcowej - dwóch kardiologów mnie badało) jakie jest u mnie statystyczne prawdopodobieństwo wystąpienia świadomej narkozy, której się bardzo boję. Jak też jakie jest u mnie prawdopodobieństwo przedawkowania narkozy, że już nigdy się nie obudzę. Przypominam, że od 2002 roku zażywam 40 mg Hydroxyziny na noc (gdy Clemastine to zmniejszam Hydroxyzinę z 40 do 30 mg.) Taką mam chorobę – nerwica natręctw, która potrafi wyolbrzymić niewielkie obawy do monstrualnych rozmiarów. To nie ja lecz moja choroba wyolbrzymia, a ja nie mogę nad tym zapanować. Leki nie pomagają, działają paradoksalnie Hydroxyzina działa bardzo skutecznie, lecz w dużych dawkach przez dłuższy okres czasu. Rozumiem, że nie jest to porada lekarska, lecz wskazówka co mam dalej zrobić. Proszę o odpowiedź i przepraszam za mój chaotyczny sposób wypowiedzi-taki po prostu jestem. Z poważaniem - bardzo zmartwiony tym wszystkim Piotr

  • Oczywiście o tym musi zadecydować anestezjolog, a nie ktoś inny. Ja jestem chirurgiem, ale z mojego doświadczenia wiem, że zapewne taką dawkę leku przyjmie anestezjolog i Panu zaleci.

Kolejne pytanie: wobec moich powyższych chorób (nie mam nadciśnienia ani choroby wieńcowej - dwóch kardiologów mnie badało) jakie jest u mnie statystyczne prawdopodobieństwo wystąpienia świadomej narkozy, której się bardzo boję?

  • Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że na „powrót świadomości” w czasie znieczulenia cierpi około 1% pacjentów, poddanych znieczuleniu ogólnemu. I zapewne takie jest prawdopodobieństwo tej sytuacji w Pana przypadku.

Jak też jakie jest u mnie prawdopodobieństwo przedawkowania narkozy, że już nigdy się nie obudzę?

  • To raczej znikome, prawie niemożliwe prawdopodobieństwo. Ocenia się je na 1 na milion znieczuleń.

Co mam dalej zrobić?

  • Trzeba poddać się operacji. Ryzyko związane z niepoddaniem się operacji, wystąpieniem powikłań w przypadku przepukliny pępkowej jest wielo-, wielokrotnie większe niż ryzyko samego znieczulenia.