Operacja tarczycy: co robić, gdy pojawia się kolejny guzek?

Witam! Mam 26 lat i w zeszłym roku w czerwcu przeszłam operację tarczycy. Została usunięta praktycznie całość, a pozostawiono jedynie "kikuty". W styczniu tego roku byłam na wizycie kontrolnej u endokrynologa i po zrobieniu usg okazało się, że mam guzka wielkości 1cm. Pani doktor nie była w stanie stwierdzić, czy to guzek, czy jeszcze nie zagojona rana. Ale czy po tak długim okresie istnieje możliwość, że rana jeszcze się nie zagoiła? Trochę się boję, co to może być, tym bardziej, że od jakiegoś miesiąca pobolewa mnie po tej stronie, po której zauważyłam guzek. Bardzo proszę o odpowiedź, co może być tego przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Teoretycznie guzek zdiagnozowany podczas badania USG wykonanego w czasie wizyty kontrolnej może:
- wywodzić się z pozostawionych kikutów tarczycy i mieć charakter tkanki tarczycowej,
- mieć charakter bliznowca, który powstał pooperacyjnie w czasie gojenia.
By ocenić charakter guzka konieczne jest wykonanie badań dodatkowych w postaci badań hormonalnych, scyntygrafii tarczycy czy też biopsji cienkoigłowej. Diagnostyka powinna być dokładna, tym bardziej, że odczuwa Pani dolegliwości bólowe. Proszę zatem skontaktować się ze specjalistą endokrynologiem.