Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego a odchudzanie

Witam. Jestem Marzena. Mam prawie 20 lat. Przy wzroście ok. 168 cm. ważę 67-68 kg. Pod koniec listopada ubiegłego roku przeszłam operację usunięcia woreczka żółciowego metodą laparoskopową. Bardzo chciałabym schudnąć. Stosuję dietę wyznaczoną przez lekarzy po operacji. Jakie ćwiczenia mogę wykonywać, żeby schudnąć z brzucha, bioder i nóg, a zarazem takie które będą dla mnie bezpieczne i mi nie zaszkodzą? Jeśli chodzi o brzuch czy same wykonywanie brzuszków wystarczy?

Witam serdecznie,

Zacznijmy od tego, że aktywność fizyczną można powoli wprowadzać po miesiącu od zabiegu wykonanego metodą laparoskopową oraz 3 miesiące po zastosowaniu metody tradycyjnej. Waga według BMI znajduje się w granicach normy wagi prawidłowej. Niestety wskaźnik BMI nie jest wskaźnikiem, który wskazuje na ilość tkanki tłuszczowej, mięśniowej, wody czy masy kostnej. Oznacza to, że waga może znajdować się w normach, ale ciało nie jest jędrne i FIT. Dlatego pierwszym krokiem powinno być ocena składu ciała (zawartość poszczególnych składowych), następnie ustala się odpowiednią dietę redukującą - nie polecam głodówek czy wprowadzania od razu drastycznych zmian w diecie, ponieważ nie przynosi to większe efektu. Dieta powinna być dopasowana do Pani potrzeb i celu, który chce zrealizować. Kiedy już ma Pani plan dietetyczny powinna pojawić się regularna aktywność. Od razu zaznaczam, że nie istnieje coś takiego, jak miejscowe spalanie tkanki tłuszczowej, a same brzuszki może i pomogą w wyrzeźbieniu mięśni, ale co z tego, kiedy będą one "schowane" pod tkanką tłuszczową. Ponieważ operacja była wykonana w listopadzie może Pani zacząć na początku od wprowadzenia biegania, roweru, basenu (3-4 razy w tygodniu) w połączeniu z treningiem siłowym wzmacniającym mięśnie (najlepiej z ciężarkami). Czyli podsumowując: 1. Wykonuje Pani ocenę składu ciała, 2. Wprowadza dietę redukującą ustaloną przez dietetyka 3. Zaczyna ćwiczenia na poziomie swojej kondycji (proszę nie zaczynać od 1,5 h ćwiczeń, jeśli do tej pory nie było regularnej aktywności fizycznej).

Zachęcam do zapoznania się z programem dietetycznym naszej poradni na stronie www.kalorynka.pl

Pozdrawiam
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann

Witam, proszę o przesłanie swojego kilkudniowego dzienniczka żywieniowego, wówczas będę mogla Pani pomóc w zakresie redukcji masy ciała i ocenić, czy dotychczasowy sposób żywienia jest prawidłowy.
Zapraszam do kontaktu przez moją stronę internetową
www.dietoterapia.waw.pl
Pozdrawiam