Operacja zaćmy wrodzonej w dzieciństwie a pogorszenie widzenia

Dlaczego po 3 latach po operacji zaćmy wrodzonej ( w wieku 5lat) jest pogorszenie widzenia w oku lewym na tą chwilę +8,5 Dsph +3,5Dcyl czy to się kiedyś zmniejszy ???

Witam. Podczas operacji zaćmy wrodzonej czasami dokonuje się jednoczasowo wszczepu sztucznej soczewki do operowanego oka a czasami nawet nie. Problem polega na możliwym zwykle tylko orientacyjnym określeniu mocy wszczepianej soczewki i nawet jesli jest wszczepiona soczewka o optymalnej mocy na dany moment to po kilku latach możliwa jest sytuacja kiedy mamy do czynienia z nadkorekcją lub niedokorekcją wady oka (trudno precyzyjnie określić np. szybkości wzrostu gałki ocznej). Wielkość podawanej wady wzroku sugeruje mi że prawdopodobnie operacje wykonano bez wszczepu sztucznej soczewki. Pogorszenie widzenia w oczach operowanych z powodu zaćmy dość często zależy od tzw. wtórnego zmętnienia torebki soczewki. W oczach bezsoczewkowych zwykle w wieku szkolnym wykonuje się wszczepy "wtórne" soczewek.