Operacja zastawki a dieta i alkohol

Witam, jestem po operacji zastawki(ok. 3 lata) . Przyjmuję lek sintrom. Moje pytanie jest następujące, czy napicie się piwa oraz jedzenie niektórych posiłków ma znaczący wpływ na ewentualne podwyższenie się współczynnika INR? Czy to tylko mity i rzeczy te nie mają aż tak istotnego wpływu na INR.

Marta Mielniczuk

Przyjmowanie niektórych leków oraz dieta mają duży wpływ na skuteczność leków przeciwkrzepliwych oraz wartość wskaźnika INR. Do produktów osłabiających działanie acenokumarolu (Sintromu) należą np. pokarmy zawierające duże ilości witaminy witaminy K1, m.in: szpinak, kapusta brokuły, brukselka, sałata, cebula, szparagi i inne. Alkohol natomiast nasila działanie acenokumarolu (wzrasta wskaźnik INR) szczególnie jeśli pacjent ma również uszkodzoną wątrobę. Pozdrawiam.