Operacje na jaskrę a siłownia

Jaskrę wykryto u mnie ok. 5 lat temu. Początkowo stosowałem krople obniżające ciśnienie, jednak po pewnym czasie prowadząca Pani Doktor zarekomendowała operację. Pierwszą operację (na oko prawe) miałem ponad dwa lata temu (była to trabekulektomia) natomiast drugą (na oko lewe) dwa lata temu (metodą wistykanaloplastyki). W obu przypadkach ciśnienie w oku udało się ustabilizować i od tamtej pory wynosi ono w granicach 8-13. Czy w tym przypadku mogę sobie pozwolić na sporadyczną wizytę na siłowni?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

W przypadku nawet unormowanego ciśnienia śródgałkowego siłownia jest przeciwwskazana. Przy niektórych ćwiczeniach może dojść bowiem do gwałtownego, niekontrolowanego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej i nasilenia objawów choroby, oraz progresji zmian w obrębie plamki żółtej.
Wszelką aktywność fizyczną powinien Pan skonsultować ze swoim lekarzem okulistą.