Operacyjne leczenie złamania kości u chorej na cukrzycę typu 2

Moja mama jest po wylewie, nie dowład prawej strony, ma cukrzycę 2 stopnia i bardzo się martwię, bo w święta złamała nogę w domu, dokładnie kość strzałkową. Miała nogę w gipsie do biodra. Po sześciu tygodniach zdjęto gips, prześwietlono i po naradzie dwóch lekarzy diagnoza jest taka, że noga się nie zrasta. Lekarz dał nam wybór - albo dalej gips lub operacja, wybraliśmy operację. Bardzo się martwię, że rany pooperacyjne nie będą się goić. Jest nam z żoną ciężko, przewijamy mamę w pampersy i do tego jeszcze to. A i lekarz powiedział, że mamy mamę przewieść własnym transportem, bo on nie zapłaci za przewóz karetką z Tczewa do Gdańska. Jestem bezradny, jakoś w święta bez problemów mamę przetrasportowali do Gdańska.Ja z żoną też mamy dyskopatię, no i to czwarte piętro.Proszę, panie doktorze, o pomoc i jak najszypszą odpowiedź.

ponad rok temu

Szanowny Panie,

niestety odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta i oczywista. Wydaje się, że decyzja o leczeniu operacyjnym jest słuszna, nie ma gwarancji że długotrwałe stosowanie opatrunku gipsowego spowoduje zrośnięcie kości. Należy zaufać ortopedom - zwykle jeżeli nie ma wskazań do leczenia zabiegowego i szansy na powodzenie takiego leczenia, wybierają oni leczenie zachowawcze.

Prosze być świadomym, że wiek Pana Mamy, cukrzyca typu 2, kłopoty z krążenem są czynnikami zwiększającymi ryzyko niekorzystnych powikłań leczenia zabiegowego i gojenia się ran po zabiegu.

Cukrzyca typu 2 nie stanowi przeciwskazania do leczenia operacyjnego i nie jest czynnikiem który ma znaczący wpływ na gojenie ran pooperacyjnych. Wiadomo, że wysokie stężenie glukozy, a nie sama cukrzyca, wikła proces gojenia. Niestety nie ma w tej sytuacji "złotego" rozwiązania.

Transport chorego powinien być zapewniony przez szeroko pojętą służbę zdrowia. Przykładowo, jeżeli pacjent nie może przyjść do poradni to poradnia ma obowiązek organizacji transportu. Podobnie w Państwa sytuacji, jeżeli nie oddział ortopedii, to lekarz rejonowy powinien zorganizować transport.

Pozdrawiam serdecznie.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy