Operacyjne usunięcie potworniaka na jajniku u trzyipółlatki

U mojej 3,5-letniej córki zdiagnozowano torbiel na jajniku (potworniak). Miała trzykrotnie wykonywane badania USG. Po ostatniej wizycie u chirurga-urologa zlecono nam zrobienie tomografii komputerowej z podaniem kontrastu. Anestezjolog dodatkowo poinformował nas o konieczności znieczulenia dziecka do tego badania (zaznaczyć muszę, iż wbicie igły w żyłę córki graniczy z cudem). Czytając na ten temat, mam wiele obaw co do samego badania jak i znieczulenia. Ponadto 21 maja jest już umówiona na zabieg operacyjny we Wrocławiu w celu usunięcia "potworniaka". Czy istnieje jakakolwiek inna możliwość wyleczenia danej torbieli, a jeżeli zabieg jest niezbędny to czy chociaż można uniknąć TK, aby dziecko nie musiało się tak wiele nacierpieć? Gdzie znaleźć najlepszych specjalistów? Czy jechać do Centrum Zdrowia Dziecka, czy powiedzą nam tam to samo? Jakie podjąć działania, aby zaoszczędzić dziecku cierpienia?

KOBIETA, 4 LAT ponad rok temu

  • Niestety innej możliwości niż leczenie operacyjne w przypadku torbieli typu potworniaka nie ma.

A jeżeli zabieg jest niezbędny to czy chociaż można uniknąć TK, aby dziecko nie musiało się tak wiele nacierpieć?

  • Na pewno trzeba przed samą operacją wycięcia torbieli dokonać szczegółowych badań obrazowych zwłaszcza TK, aby ocenić wielkość torbieli, jej morfologię oraz stosunek do sąsiadujących narządów lub układów anatomicznych. To bardzo ważne informacje dla chirurga, aby zaplanował zakres i metodę operacyjną. Informacje te są niezbędne, aby zachować należytą ostrożność i zmniejszyć niebezpieczeństwo ewentualnych powikłań śródoperacyjnych.

Gdzie znaleźć najlepszych specjalistów?

  • Najlepiej trzymać się stałych lekarzy, którzy zajmują się obecnie Pani córką i mają w tym względzie na jej temat najwięcej informacji. Zabieg raczej nie należy do zbyt skomplikowanych i nie ma potrzeby w tym względzie marnować niepotrzebnie czasu na szukanie jakiś specjalnych specjalistów (taka torbiel potrafi w bardzo szybkim tempie rosnąć!).

Czy jechać do Centrum Zdrowia Dziecka, czy powiedzą nam tam to samo?

  • Myślę, że otrzyma Pani tam te same informacje jak we Wrocławiu.

Jakie podjąć działania, aby zaoszczędzić dziecku cierpienia?

  • Na pewno jeśli będzie Pani ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich to wszystko będzie dobrze i dziecko na pewno nie uświadczy cierpienia. Personel medyczny ma w tym względzie największe doświadczenie i wyjaśni Pani w jaki sposób może Pani postępować, aby pomóc dziecku.