Operacyjne usunięcie stabilizatorów kręgosłupa po złamaniu

Witam, Miałem rok temu wykonaną operację stabilizacji kręgosłupa po złamaniu metodą małoinwazyjną! Obecnie czeka mnie wyjęcie stabilizatora, ale lekarz powiedział że wyjęcie jest cięższe od włożenia ,,prętów" dlatego prawdopodobnie trzeba będzie rozciąć plecy ,,tradycyjnie". Czy naprawdę nie da się wyjąć stabilizatora metodą małoinwazyjną poprzez małe nacięcia w plecach? Czy przy znacznym rozcięciu skóry na plecach ból pooperacyjny jest większy?

Zabieg należy przeprowadzić przede wszystkim skutecznie i z jak najmnieszą szkodą dla pacjenta. Czasem jednak tradycyjny " duży " dostęp skraca zabieg bo w dużej ranie wszystko widzi się lepiej i robi szbciej - oczywiscie w zależności od doświadczenia operującego. Małoinwazyjnośc czasem jest mitem.