Operacyjne leczenie przepukliny rozworu przełykowego

Panie Doktorze, mam pytanie - szacunkowo jaki procent operacji przepukliny roztworu przełykowego udaje się w Jaworznie, ponieważ gdzieś przeczytałem i się wystraszyłem, że tylko 50 % w Polsce? Czy jest tam od tego dobry specjalista? Czy operuje osobiście pan dyrektor Kurek? I jakie badania przed ph-metria, manometria, gastroskopia z pobraniem wycinków. Gastorskopię i prześwietlenie świeże przyniosę. Pytam, gdyż zależy mi bardzo na usunięciu tego choróbska i rozwiewam obawy. Pozdrawiam, dziękuję! Michał

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie!

Leczenie przepukliny rozworu przełykowego jest w zasadzie zawsze operacyjne ze względu na możliwe powikłania, szczególnie w przypadku przepukliny okołoprzełykowej. Zabieg wykonuje się przeważnie z dostępu brzusznego. Najczęściej wykorzystywaną metodą jest fundoplikacja Nissena (również laparoskopowo), a poszerzony rozwór przełykowy zwężany przy użyciu nici chirurgicznych. Operacja zostaje zwykle również uzupełniona o stabilizację żołądka poniżej przepony. Rokowanie w przypadku zabiegów planowych jest dobre. Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu inhibitorów pompy protonowej, które łagodzą dolegliwości zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Dawki leków zależą od nasilenia dolegliwości i powinny być ustalane przez lekarza. Polecam zapoznanie się z materiałami dotyczącymi pracy badawczej na temat właśnie wspomnianego zabiegu. http://www.mp.pl/artykuly/index.php?aid=27182&_tc=77C45D7342D4F2C2F66DA17487566BFE Jeżeli chodzi o konkretne informacje na temat operacji i operatora wykonującego zabieg niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na Pana pytania. Dr n. med. Józef Kurek jest ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Jaworznie co oznacza, że z pewnością wykonuje także zabiegi planowe na oddziale. Czy akurat takie, trudno to powiedzieć. Muszę tylko powiedzieć, iż powodzenie w przypadku zastosowania wspomnianej metody naprawdę jest bardzo duże, a ewentualne powikłania wiążą się ze stanem pacjenta jeszcze sprzed choroby, szczególnie u ludzi starszych skuteczność zabiegu może być nieco mniejsza. Wspomniane badania, tj. gastroskopia i ph-mertria stosowane są dla potwierdzenia rozpoznania, dlatego też z pewnością okażą się pomocne przy planowaniu zabiegu.