Płyny dożylne po złamaniu szyjki kości udowej

Witam, wczoraj wieczorem moja babcia trafiła na oddział chirurgi urazowo-ortopedycznej z powodu złamania szyjki kości udowej. Jest kobietą w wieku 67 lat z osteoporozą i parkinsonem. Czy powinna dostawać płyny dożylnie. Babcia pije gdy się jej poda płyn, nie oszukując się gdy nie ma nikogo z rodziny, zapewne jest to zdecydowanie rzadziej, bo gdy przyszłam miała wyschniętą całą jamę ustną. Dostaje leki m.in. Madopar HBS, Kventiax. Drugim pytaniem co mogę zrobić (zażądać) by opieka na oddziale była dla mojej babci jak najprofesjonalniejsza ze strony medycznej, zapobiegając ewentualnym powikłaniom i zagrożeniom. Pytanie spowodowane jet tymże właściwie realiami polskiej służby zdrowia, bo rzadko sie spotyka w tym fachu ludzi z powołaniem lub mam jakiegoś pecha. Bardzo proszę o odp.

Lek. Marta Hat

Witam! Z przedstawionego przez Panią opisu wynika, że nie ma Pani zaufania do szpitala, w którym znajduje się babcia, czy do jednostek służby zdrowia w ogóle. Możliwości opieki z danej jednostce zależą od wielu czynników (m. in. od ilości pacjentów, ilości personelu, specyfiki danego oddziału). W większości przypadków nie jest możliwe, aby jeden pacjent miał ciągłą opiekę, ponieważ w praktyce wiązałoby się to z zaniedbaniem innych pacjentów. Stosowanie płynów dożylnych jest decyzją lekarza prowadzącego - jeżeli pacjent przyjmuje płyny doustnie i nie jest odwodniony lub nie zachodzą inne okoliczności, które wymagają podaży płynów, stosuje się nawadnianie doustne. Jeżeli chodzi o zapewnienie opieki dla babci - profesjonalna opieka powinna być zapewniona 'odgórnie', należy pamiętać, że nie ma możliwości, aby zapewnić całodobową opiekę skierowaną tylko do jednego pacjenta, także nie ma możliwości, aby dać 100% gwarancję, że nie dojdzie do ewentualnych powikłań leczenia, działań medycznych czy też pobytu w oddziale. Pozdrawiam

Opieka lekarska i pielęgniarska jest na pewno profesjonalna,ale zawsze może Pani rozmawiać z lekarzem prowadzącym i/lub ordynatorem jeżeli uważa Pani,że jest taka potrzeba. Właściwa podaż płynów jest ważna, ale pacjenci będący w szpitalu mają prowadzony bilans płynów i jeżeli jest jakiś problem personel podejmuje działania. Proszę porozmawiać z lekarzem