Opieka nad chorym na ciężką niewydolność krążenia

Witam. Mam chorą mamę-ciężka niewydolność krążenia,nadmiar wody w organizmie, która sączy się przez powłoki brzuszne. Dwukrotnie była w szpitalu, ale odmawia leczenia, przyjmowania leków, często mówi od rzeczy. Mieszkam daleko, zajmuje się nią ojciec, który też jest chory, przeszedł w tamtym roku ciężką operację. Nie ma już siły, gdyż mama wymaga całkowitej opieki przez całą dobę. Proszę o poradę, co mamy robić, do kogo zwrócić się o pomoc. Z góry dziękuję i pozdrawiam. Artur.

Jeśli mama jest świadoma to żadną siłą nie można jej narzucić leczenia. Jeśli utraci świadomość wtedy możenie zadecydować o leczeniu szpitalnym samodzielnie bez mamy (tzn wezwać pogotowie ratunkowe ). Można powiadomić Pomoc Społeczną, która nieco może pomóc w opiece. W Opiece Społecznej można też dowiedzieć się o ewentualnym pobycie w oddziale opiekuńczo-leczniczym.

Witam. Obawiam się, że niewiele jest Pan w stanie zrobić w tej sytuacji. Jeśli Mama nie jest ubezwłasnowolniona i świadomie odmawia leczenia to należy taką wolę uszanować. Każdy ma prawo do decydowania o swoim losie. Niestety wraz ze wzrostem zaburzeń wodno-elektrolitowych, organizm z wolna będzie przestawał prawidłowo funkcjonować, łącznie z zaburzeniami świadomości i psychiki.
Rozumiem Pana ciężką sytuację ale sądzę, że trzeba jedynie zapewnić Mamie komfort życia.