Opieka nad dzieckiem po rozstaniu z mężem Włochem

Rozstalam sie z mezem,4 lata temu. On jest Wlochem,ja mam 2 obywatelstwa polskie I wloskie.Nasze dziecko mialo 5 lat,zrobiłam 2 sprawy o przyznanie mi malego,ale Sad powiedzial ze nie dadza mi dziecka, bo ja wyjechalam do Szwajcarii.Zaakceptowalam to,chociaż jest Nam trudno. Dzili nas duża odleglosc,wlochy-szwajcaria,ale jestem u dziecka co 2 tyg. I zostaje kilka dni z nim. Mój były maż ostatnio zaczyna krzyczec,ze nie mogę tak czesto przyjezdzacbo maly ma bóle głowy z mojej winy!Co mam robić ?

Witam. Na pewno nie odpuścić sobie przyjazdów i bycia z dzieckiem bo bóle głowy, które ma może mieć z tego włąśnie powodu, ze mało panią widzi, tak jakby prawie pani nie miał, to musi być dla dziecka strasznie trudne i zostawiające ślad w psychice, wiec jak by pani jeszcze rzadziej się widziała z dzieckiem to jeszcze mniej będzie Panią miał.

Kontakt z rodzicami biologicznym jest bezcenny, nawet jeżeli występują doraźne problemy emocjonalnie. Proponuję porozmawiać o tym z byłym mężem w obecności pedagoga lub psychologa.

Witam. Sprawa faktycznie jest bardzo skomplikowana. Jeżeli Państwo sami nie jesteście w stanie wypracować akceptowalnego dla obu stron rozwiązania, to można skorzystać z pomocy mediatora rodzinnego. Pozdrawiam

Czasem jest tak, że objawy u dziecka (o ile rzeczywiście istnieją) są sygnałem trudności, jakie przeżywają rodzice, rodzina, sygnałem , że synowi jest z czymś trudno, z czymś sobie nie radzi. Dlatego warto się temu przyjrzeć i poszukać możliwości działania.
Jeśli jest to możliwe najważniejsza byłaby spokojna rozmowa z ojcem dziecka, po to, by dowiedzieć się, co się dzieje i poszukać rozwiązań, które ułatwia życie synowi, a jednocześnie usatysfakcjonują Państwa. W takiej rozmowie warto kierować się dobrem dziecka, adresować się nie do "byłego męża" ale do "ojca dziecka", do jego troski o syna, kompetencji itp. To często ułatwia podjęcie dialogu parom, które maja trudności w znalezieniu wspólnego języka ze względu na trudne rozstanie lub emocje związane z rozpadem małżeństwa. Czasem pomaga także udział mediatora, który -będąc neutralny i wolny od obciążeń emocjonalnych -jest wstanie więcej wychwycić.
Można także spróbować spotkania rodzinnego z psychologiem zajmującym się terapia dzieci oraz rodzin.