Opis badania RTG kręgosłupa 45-latki
bardzo proszę o szczerą odpowiedź ponieważ wizyte ze zdjęciem mam w styczniu 2015 -proszę wytłumaczyć mi zdjęcie i opis RTG-nieco pogłębiona kyfoza piersiowa.Na krawędziach przednich i bocznych kręgów piersiowych niewielkie zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze. Innych uchwytnych zmian kręgosłupa nie uwidoczniono, przy czym na zdjęciu bocznym górne kręgi piersiowe ocienione przez barki. Na zdjęciu a-p w rzucie żebra XII-tego prawego dobrze wysycany cień średnicy około 6mm

KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon