Opis badania tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy

Proszę o interpretację wyniku badań. Opis badania tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy 05-04-2013, wykonany w NZOZ AVI Diagnostyka Obrazowa: Badanie jamy brzusznej wykonane w trybie pilnym - bóle brzucha, podejrzenie kamicy pęcherzyka żółciowego. Warstwy badania 5 mm i 2,5 mm. Badanie czterofazowe. W głowie i wyrostku haczykowatym trzustki widoczna jest hipodensyjna zmiana wielkości w wymiarze górno-dolnym ok. 50mm - zmiana wysoce podejrzana o etiologię npl. Guz ściśle przylega do części zstępującej i poziomej dwunastnicy (nie można wykluczyć naciekania dwunastnicy). Przewód Wirsunga nie jest poszerzony. Trzon i ogon trzustki bez zmian ogniskowych. Wątroba o obniżonym współczynniku osłabienia (cechy stłuszczenia), bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe nieposzerzone. W dnie pęcherzyk żółciowego zmiana mogąca odpowiadać adenomyomatosis, bez widocznych złogów - przy czym badaniem dedykowanym do oceny pęcherzyka jest badanie USG. Nadnercza, nerki, śledziona, pęcherz moczowy bez zmian. Ampularne miedniczki nerkowe. Nerki prawidłowo wydzielają zakontrastowany mocz. Nie stwierdzam patologicznego powiększenia węzłów chłonnych.

W głowie i wyrostku haczykowatym trzustki widoczna jest hipodensyjna zmiana wielkości w wymiarze górno-dolnym ok. 50 mm - zmiana wysoce podejrzana o etiologię npl. Guz ściśle przylega do części zstępującej i poziomej dwunastnicy (nie można wykluczyć naciekania dwunastnicy).

  • oznacza występowanie zmiany guzowatej podejrzanej w badaniu TK o proces nowotworowy wychodzący z głowy trzustki i być może naciekający dwunastnicę;

Przewód Wirsunga nie jest poszerzony. Trzon i ogon trzustki bez zmian ogniskowych.

  • opis organów prawidłowy;

Wątroba o obniżonym współczynniku osłabienia (cechy stłuszczenia), bez zmian ogniskowych.

  • wątroba o cechach stłuszczenia;

Drogi żółciowe nieposzerzone.

  • obraz prawidłowy dróg żółciowych;

W dnie pęcherzyk żółciowego zmiana mogąca odpowiadać adenomyomatosis, bez widocznych złogów - przy czym badaniem dedykowanym do oceny pęcherzyka jest badanie USG.

  • sugestie radiologa co do możliwości występowania łagodnej zmiany w ścianie dna pęcherzyka żółciowego typu gruczolistokomięśniakowatości, sugeruje jeszcze wykonanie USG celowanego na pęcherzyk żółciowy celem wyjaśnienia czym jest ta zmiana;

Nadnercza, nerki, śledziona, pęcherz moczowy bez zmian. Ampularne miedniczki nerkowe. Nerki prawidłowo wydzielają zakontrastowany mocz. Nie stwierdzam patologicznego powiększenia węzłów chłonnych.

  • obraz narządów prawidłowy;

Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie. Sugeruje się konsultację onkologiczną i np. wykonanie celem pogłębienia diagnostyki EUS (endoskopowa ultrasonografia) być może z równoczasową biopsją zmiany guzowatej głowy trzustki.