Opis szyjki macicy po owulacji, przed okresem i we wczesnym etapie ciąży

Dzień dobry mam na imie Paulina i mam 23 lata jestem panna ale mam chłopaka z którym kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy współżycie. Nie znam się w ogole na sprawach ginekologicznych ale czytałam kiedyś w jakiejs gazecie ze po wyglądzie szyjki macicy można odróżnić czy jest się po owulacji czy przed  albo przed okresem Czy mogłabym się zapytać czy jest to możliwe aby rozpoznać to samemu bez chodzenia do lekarza. Jeżeli jest to możliwe to proszę o odpowiedx jaka jest szyjka macicy po owulacji, przed okresem, i czy różni się jakoś we wczesnej ciąży?  Z góry dziekuje za odpowiedz Pozdrawiam serdecznie

Magdalena Mroczek

Witam,

Badanie szyjki macicy jest często dość trudne jeśli kobiety przeprowadzają je same. Służy do określania dni płodnych i nie płodnych i wykorzystuje zmiany w szyjce macicy na przestrzeni cyklu miesiączkowego. Badanie to należy wykonywać każdego dnia o tej samej porze. Trzeba pamiętać o umyciu rąk. Badanie to polega na wprowadzeniu palca do pochwy i wyczucia szyjki macicy. Ocenia się parametry takie jak: położenie, rozwarcie i konsystencję szyjki macicy. Ważne jest także to, czy śluz ma postać płodną czy nie. W dni płodne śluz przypomina białko kurzego jajka, jest rzadki i ciągnący.

Na początku badania szyjki macicy , badanie należy rozpocząć w drugiej połowie cyklu, kiedy szyjka macicy położona jest nisko i łatwo ją wyczuć. Należy stanąć w lekkim rozkroku, z jedną nogą uniesioną w górę i stopą podpartą np. na podnóżku. Niektóre kobiety porównują konsystencję szyjki macicy do dotykania ust (w czasie kiedy jest miękka) lub do dotykania koniuszka nosa (gdy jest twarda).
Na początku cyklu szyjkę macicy można opisać jako twardą , nisko ułożoną i zamkniętą. Wraz z nastaniem dni płodnych szyjka macicy staje się miękka i otwarta i ułożona coraz wyżej. W czasie owulacji szyjka macicy ułożona jest bardzo wysoko, co sprawia że bardzo ciężko jest ją wyczuć. Po jajeczkowaniu szyjka macicy ułożona jest nisko, znów staje się twarda i zamknięta.
Dni płodne można też kontrolować na podstawie wyglądu śluzu i temperatury ciała. Nie wszystkie kobiety czują sie komfortowo przy badaniu szyjki i czasami trudno jest to zrobić umiejętnie.