Opis tomografii komputerowej jamy brzusznej

proszę o interpretacje tomografii komputerowej jamy brzusznej. Zarys kątnicy w badaniu tk gładkie,widoczne jest pogrubienie ściany okolicy przednio-bocznej do 15mm.Tkanka tłuszczowa okołokątnicza bez cech naciekania.Dość liczne(około10)drobne zmiany węzłowe przykątnicze wielkość od 5mm do 10mm.Wątroba bez zmian ogniskowych, niepowiększona,drogi żółciowe nieposzerzone.Pęcherzyk żółciowy prawidłowy bez wyraźnych złogów uwapnionych.trzustka kształtu wielkości prawidłowej.Gęstość gruczołu jednorodna
ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Pogrubienie ściany okolicy przednio-bocznej kątnicy wymaga dalszej diagnostyki - stan zapalny? proces rozrostowy?
Powinna zostać wykonana kolonoskopia. Prawdopodobnie zostaną pobrane wycinki z podejrzanego regionu do badania histopatologicznego.
Z wynikiem TK należy zgłosić się w pierwszej kolejności do lekarza, który zlecił to badanie, celem kontynuacji diagnostyki.

Taki opis badania TK jamy brzusznej wskazuje na występowanie jakiejś zmiany morfotycznej w zakresie ściany kątnicy (może zapalenie, może zmiana nowotworowa). Aby ewidentnie określić co dzieje się w zakresie kątnicy trzeba by wykonać kolonoskopię i obejrzeć bezpośrednio śluzówkę jelita grubego z ewentualnym pobraniem wycinków ze zmian patologicznych celem badania histopatologicznego. O wszystkim powinien zadecydować lekarz kierujący na TK jamy brzusznej.