Opis wyniku badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa

Jestem po rezonansie magnetycznym kręgosłupa. Otrzymałam wyniki i chciałabym wiedzieć gdzie dalej się z tym udać, jakiego leczenia się podjąć. wyniki; Na poziomie S2/3 po stronie prawej w kanale kręgowym widoczna torbiel okołokorzeniowa średnicy 8 mm. Zmiany wyrodnieniowe krążka międzykręgowego L%/S1 w postaci jego dehydratacji oraz przyśrodkowo-lewostronnej protuzji, wielkości 4,5mm w wymiarze AP która modeluję nieco worek oponowy.

Witam , decyzje co do dalszego postępowania powinien moim zdaniem podjąć ortopeda w porozumieniu z neurochirurgiem! z.żurawski

Badanie MRI jest jedynie badaniem dodatkowym wykonanym z konkretnego powodu i jak każde badanie ma ograniczoną wartość diagnostyczną.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić ortopeda lub neurochirurg.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja. Leczenie może obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .

W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.