Kobieta , 59 lat Witam proszę o opisanie wyniku tk: pojedyncza zmiana miekkotkankowa na granicy segmentow 4 i 5 pluca prawego obecnie wielkosci 6,3x6,8x4,4mm (poprzednio 5,6x3,4x2,3mm). Opisany guzek na przekroju poprzecznym ma ksztalt oselkowaty. Obustronnie w segmentach 5-tych przysercowo widoczne sa obszary zageszczen z obecnoscia bronchogramu powietrznego w pierwszej kolejnosci sugerujace sladowe zmiany wloknisto-niedodmowe, byc moze z towarzyszacymi niewielkimi rozstrzeniami oskrzeli.
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Tomografia komputerowaTomografia komputerowa jest badaniem radiologicznym pozwalającym na uzyskanie obrazów badanych struktur. Jest badaniem, które wykorzystuje promienie rentgena. Pozwala uzyskać wyraźne i szczegółowe zdjęcia narządów oraz kości.
  • Rozstrzenie oskrzeli – Rozstrzenie oskrzeli to jedna z chorób dróg oddechowych, polegająca na balonowatym lub cylindrycznym poszerzeniu oskrzeli, które stają się zwiotczałe i pokryte bliznami. Rozstrzenie oskrzeli powstaje zazwyczaj wskutek infekcji lub innej choroby, która uszkadza ściany układu oddechowego lub blokuje je przed oczyszczaniem ze śluzu, który jest produkowany w celu usuwania z układu oddechowego drobinek kurzu, bakterii i innych mikroskopijnych cząsteczek.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników: