Opis zdjęcia RTG klatki piersiowej u 63-latki

Witam, Mam pytanie do lekarza Radiologa odnośnie opisu zdjecia rtg klatki piersiowej mojej mamy, poniewaz od dłuższego czasu , szybko się meczy... mama ma 63 lata. lekarz pulmonolog stwierdzil zapalenie pluc .. natomiast radiolog powiedzial, ze na ta chwile cięzko stwierdzic i dał taki opis Drobne zagęszczenia miąższu w dolnym płacie płuca prawego-zmiany naciekowe lub bliznowate.Wnęki zagęszczone. serce niepowiekszone, th wygiety w prawo http://imageshack.com/a/img922/8916/UTQTZ3.jpg

Witam serdecznie,

Obecnie zgodnie z wytycznymi lekarz pulmonolog lub inny specjalista jeśli ma objawy kliniczne sugerujące zapalenie płuc nie musi kierować pacjenta na badanie RTG klatki piersiowej. Należy pamiętać, że np. atypowe zapalenie płuc może nie dawać klasycznych objawów radiologicznych w badaniu. Zapalenie płuc w badaniu RTG płuc może dawać później objawy aniżeli objawy kliniczne. Dlatego postawienie rozpoznania należy do lekarza pulmonologa, który na podstawie objawów klinicznych, badania fizykalnego oraz badań dodatkowych, w tym może zlecić RTG, postawi diagnozę i ustali dalsze postępowanie. Dlatego proszę udać się do pulmonologa celem konsultacji.

Pozdrawiam.