Opisana częstość rytmu serca

Mój ojciec w dzieciństwie chorował na dyfteryt. Spowodowało to spadek częstości serca. Zawsze miał puls ok. 53. W tej chwili ma 67 lat. Nie ma objawów bradykardii czyli omdleń itd. Najlepiej czuje się jak dużo chodzi i pracuje np. Dba o działkę, wykonuje jakieś drobne prace lubi być w ruchu. Rok temu kupiłem rodzicom ciśnieniomierz Hartmana z mankietem na ramię. Ojciec ma ciśnienie 114/65 a średni puls 44. Bardzo rzadko ma też puls o wartości 40. W nocy myślę że może mieć te 40 częściej. Pilnujemy z mamą, żeby spał na bokach i nie chrapał w nocy. Myślę żeby umówić ojca na badanie holtera w jakiejś przychodni kardiologicznej. Czy takie zaburzenia jak u mojego ojca są groźne i czy grozi mu rozrusznik serca przy tętnie rzędu 40 a może 39? Zaznaczam, że niskie tętno ojciec ma od młodego wieku także podejrzewam, że sie do tego zaadoptował bo jest żywym i pełnym energii człowiekiem. Ostatnio powiedział mi że miał jakieś kłucie w okolicy serca. Zrobił EKG i lekarz stwierdził tętno 42 i skierował go do kardiologa. Zanim udamy sie do kardiologa chciałem zasięgnąć informacji tutaj. Czy grozi mu rozrusznik?

Witam! Opisana częstość rytmu serca oraz opis sytuacji sugeruje bradykardię bezobjawową. Jednakże konieczne jest przeprowadzenie badania fizykalnego oraz dokładnej diagnostyki kardiologicznej celem dokładnej kwalifikacji do leczenia. Należy również ocenić ewentualny wpływ przyjmowanych leków (w przypadku gdy są stosowane np. beta-blokery czy antagoniści kanałów wapniowych. Bradykardia może mieć wiele przyczyn, które mogą dotyczyć węzła zatokowego jak również niższych pięter układu bodźcoprzewodzącego. Po wykonaniu Holtera EKG będzie można ocenić dokładnie czynność elektryczną serca, a tym samym w połączeniu z obrazem klinicznym ocenić czy są wskazania do implantacji układu stymulującego. W tej chwili bez EKG trudno ocenić czy istnieje zagrożenie życia, ale konieczne jest wyjaśnienie sytuacji. Należy liczyć się z koniecznością implantacji kardiostymulatora, ale z uwagi na brak objawów i dobre samopoczucie, diagnostyka może się odbyć trybem planowym. Pozdrawiam serdecznie!